Свjетске берзе тону због тензија око Шпаније

Свјетске берзе су данас биљежиле оштар пад акција, а евро је потонуо на дванаестогодишњи минимум у односу на јен, док су трошкови задуживања Шпаније достигли нови рекорд, услед спекулација да ће тој земљи ускоро бити потребан комплетан антикризни пакет. „Одавно нисмо имали овако забрињавајуће трговање, што нас подсјећа на луде дане прошлог љета”, изјавио је […]

уторак, јул 24, 2012 / 08:49

Свјетске берзе су данас биљежиле оштар пад акција, а евро је потонуо на дванаестогодишњи минимум у односу на јен, док су трошкови задуживања Шпаније достигли нови рекорд, услед спекулација да ће тој земљи ускоро бити потребан комплетан антикризни пакет.

„Одавно нисмо имали овако забрињавајуће трговање, што нас подсјећа на луде дане прошлог љета”, изјавио је аналитичар „Саксо банке” Андреа Туени, а пренијела агенција АФП.

„Шпанија узнемирава тржишта, која се питају како ће та земља избјећи да затражи комплетан пакет помоћи, а не само онај за банке”, додао је он.

Погледи су такође упрти у Атину, гдје међународни кредитори ове недеље обављају нову инспекцију економског програма грчке владе. Од њиховог извјештаја зависиће исплата нове транше помоћи од 31,5 милијарди евра, планирана за септембар.

Њемачки министар финансија Волфганг Шојбле упозорио је данас Грчку да мора да удвостручи напоре да испуни услове у оквиру пакета помоћи, које су захтјевали њени међународни кредитори.

Европске берзе завршиле су дан уз оштар пад акција, па је индекс најскупљих европских акција ФТСЕ 300 пао за 2,3 одсто на 1.024,84 поена, док је лондонски индекс ФТСЕ 100 потонуо за 2,09 одсто на 5.533,87 поена.

Индекс франкфуртске берзе ДАКС 30 склизнуо је за 3,18 одсто на 6.419,33 поена, док је паришки ЦАЦ 40 пао за 2,89 одсто на 3.101,53 поена.

Мадридски индекс ИБЕКС 35 потонуо је за више од пет одсто, да би се касније опоравио и дан завршио 1,10 одсто у паду. Индекс атинске берзе пао је за преко седам одсто.

Волстрит је такође евидентирао пад акција, будући да је индустријски индекс Дау Џонс потонуо за 1,24 одсто, док је технолошки индекс Насдак пао за 1,95 одсто.

Тржишне турбуленције приморале су Шпанију и Италију да уведу привремену забрану спекулативног трговања акцијама, док је Француска навела да ће се за сада уздржати од таквих потеза.

На валутним тржиштима, евро је пао на двогодишњи минимум од 1,2067 долара, да би се касније мало опоравио на 1,2111 долар. Европска валута је у односу на јапанску потонула на најнижи ниво у последњих 12 година од 94,24 јена, да би се касније, такође, опоравила на 94,99 јена.

Дугорочни трошкови задуживања Шпаније достигли су нови рекорд, будући да су инвеститори све више скептични по питању способности Мадрида да стабилизује банке и јавне финансије. Каматна стопа на десетогодишње шпанске записе скочила је на 7,498 са 7,225 одсто од петка.

„Инвеститори се плаше да ће четврта по величини привреда еврозоне ускоро кренути стопама Грчке, Ирске и Португалије и затражити хитну помоћ”, рекао је трговац компаније „Спредекс” Дејвид Вајт.

Азијске берзе такође су биљежиле пад акција. Хонконшки индекс је пао за 2,99 одсто, а токијски за 1,86 одсто. Индекси берзи у Сеулу и Сиднеју пали су за 1,84 односно 1,67 одсто.

Тржишне играче заплашило је и то што је један од шпанских презадужених региона, Валенсија, навео да ће затражити финансијску помоћ централне власти, док су извјештаји да би такву помоћ могла да затражи и Мурсија демантовани.



Оставите одговор