Свитак са Мртвог мора на интернету

Свитак са Мртвог мора /најстарија позната копија јеврејске Библије/, који толико стар и осјетљив да свјетлост директно не смије бити усмјерена према њему, од сада је доступан за претраживање и онлајн на интернету. Свитак је објављен данас у оквиру пројекта Израелског музеја и "Гугла". "Мисија `Гугла` прикупила је и учинила доступним и корисним свјетске информације", […]

уторак, септембар 27, 2011 / 12:02

Свитак са Мртвог мора /најстарија позната копија јеврејске Библије/, који толико стар и осјетљив да свјетлост директно не смије бити усмјерена према њему, од сада је доступан за претраживање и онлајн на интернету.

Свитак је објављен данас у оквиру пројекта Израелског музеја и "Гугла".

"Мисија `Гугла` прикупила је и учинила доступним и корисним свјетске информације", рекао је Јоси Матијас, директор Гуловог центра "R&D" у Израелу.

Људи који су писали свитке сакрили су их у пећинама дуж обале Мртвог мора, вјероватно у доба када су Римљани уништили храм у Јерусалиму, око 70. године, те се обично приписују изолованој јеврејској секти – есенској секти – која се населила у Кумрану у пустињи. Рукописе су открили бедуини између 1947. и 1956. године.

Дијелови свитака изложени су у Израелском музеју и ротирају се свака три до четири мјесеца како би минимално били изложени свјетлости.

Рукописи су једно од најважнијих археолошких налазишта, а стари су више од двије хиљаде година. Увид у њих имао је мали број научника, а дијелове свитака невидљиве оком дешифровали су помоћу најсавременијих техника.

Њихово дигитално фотографисање трајало је двије године.



Оставите одговор