Свијет није као на мапама
Немогуће је истовремено пренијети тродимензионалне копнене просторе и раздаљине на дводимензионалну мапу, као што је немогуће представити сферични облик планете на равној површини без дисторзије. Најчешћа у употреби је меркаторова или ваљкаста конформна пројекција, коју је 1569. године осмислио географ и картограф Герардус Меркатор, а која се пре свега користи за израду поморских навигационих карата. […]
Немогуће је истовремено пренијети тродимензионалне копнене просторе и раздаљине на дводимензионалну мапу, као што је немогуће представити сферични облик планете на равној површини без дисторзије.
Најчешћа у употреби је меркаторова или ваљкаста конформна пројекција, коју је 1569. године осмислио географ и картограф Герардус Меркатор, а која се пре свега користи за израду поморских навигационих карата.
Проблем је у томе што овакве мапе приказују искривљену реалност, "фаворизујући" поједине дијелове земљине кугле.
На њима су земље и континенти у зонама умјерене климе приказани већи него што заиста јесу. Африка и Јужна Америка су 19, односно девет пута веће од Гренланда, што се не овој мапи не би рекло.
Друга пројекција, коју је 1973. реализовао Арно Петерс (1916-2007), је картографска пројекција која покушава да прикаже реалну величину континената. Она далеко вјерније представља земље јужне хемисфере, коју меркаторова пројекција занемарује.
Полазећи од реалних података о површини земаља, њемачки информатички гуру Каи Краусе илустровао је 2010. праву величину Африке.
Црни континент, који се простире на 30.244.050 километара квадратних, велики је колико и све сљедеће земље заједно: Кина, САД, Индија, Мексико, Перу, Француска, Шпанија, Папуазија-Нова Гвинеја, Шведска, Јапан, Њемачка, Норвешка, Италија, Нови Зеланд, Велика Британија, Непал, Бангладеш и Грчка.
"Поред познатих друштвених појава као што су неспособност читања и рачунања, требало би да постоји и концепт географске неспособности, који би упућивао на недостатак знања из ове области", казао је за лист "Економист" Краусе.