Шведска толико рециклира да мора увозити смеће

У већем дијелу Шведске нема уопште смећа, па је ова земља приморана да га увози како би наставила процесе рециклаже којима производи огромне количине електричне енергије и горива. Ова скандинавска земља увози смеће из сусједне Норвешке како би наставила свој програм рециклаже смећа за производњу енергије за хиљаде домаћинстава у земљи од 9,5 милиона становника. […]

недеља, новембар 4, 2012 / 23:30

У већем дијелу Шведске нема уопште смећа, па је ова земља приморана да га увози како би наставила процесе рециклаже којима производи огромне количине електричне енергије и горива.

Ова скандинавска земља увози смеће из сусједне Норвешке како би наставила свој програм рециклаже смећа за производњу енергије за хиљаде домаћинстава у земљи од 9,5 милиона становника.

Ефикасан систем за сортирање отпада и систем рециклаже је до сада допринио да само четири одсто смећа у земљи заврши на депонијама. Шведска већ од раних 1990. примјењује свеобухватан систем, кроз измјену закона, блиску сарадњу са привредом и промјену свијести људи како би мијењали друштво и учинила га еколошки свјесним.

Власници фабрика су морали да обрате пажњу на неколико категорија отпада. Постављене су таксе и забране на одлагање смећа на депоније и постављени су циљеви у области рециклаже смећа. Као резултат тога, данас се више од 90 одсто смећа које одложе домаћинста, рециклира и поново искориштава у производњи струје и горива. Држава економски стимулише масовну рециклажу. Од 2005. године, у Шведској је збрањено одлагање органског смећа на депоније. Умјесто тога, смеће је биолошки третирано за прављање компоста, биогаса и ђубрива.

Велике количине смећа су претворене у енергију еколошким процесима. Таквом политиком одлагање смећа из домаћинстава на депоније умањено је са 1.380.000 тона у 1994. на 380.000 тона 2004. године.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ovo je priča koja bi relativno lako mogla proći kod nas. Nisu potrebne posebno sofisticirane tehnologije i ulaganja od po nekoliko milijardi. Potrebna je dobra volja i brojan represivan aparat. Imamo toliko prekobrojnih državnih službenika džabaljebaroša da bi ih vrlo lako mogli obući u neke jeftine uniforme i natjerati ih da po kontejnerima pomažu narodu u odlaganju otpada. Dok bi on te uniforme poderali… dakle za nekih 6 mjeseci do godinu dana već bi imali populaciju naviknutu na razdvajanje i pravilno odlaganje otpada a represivni aparat bi do tada izgubio svoju vaspitno-obrazovno ulogu i nedisciplinovane udarao po džepu…

    Za tri godine bi riješili ogroman problem otpada i nedisciplinovanog stanovništva…

Оставите одговор