Све земље су имале корист од евра, а посебно Аустрија

Све земље чланице зоне евра имале су корист у протеклих десет година од увођења заједничке европске монете, а Аустрија је извукла највећу корист, достигавши највиши раст бруто домаћег производа (БДП) од свих земаља зоне евра, наводи се у студији истраживачког института "Мекензи”. Према резултатима ове анкете, Њемачка није једина земља која је профитирила увођењем евра, […]

уторак, јануар 10, 2012 / 22:20

Све земље чланице зоне евра имале су корист у протеклих десет година од увођења заједничке европске монете, а Аустрија је извукла највећу корист, достигавши највиши раст бруто домаћег производа (БДП) од свих земаља зоне евра, наводи се у студији истраживачког института "Мекензи”.

Према резултатима ове анкете, Њемачка није једина земља која је профитирила увођењем евра, прокоментарисао је Франк Матерн, директор представништва института ‚‚Мекензи‚‚ у Њемачкој, преноси белгијска штампа.

„И остале земље зоне евра такође су осјетиле предности на економском плану после увођења заједничке монете”, додао је он.

Биланс је позитиван у том погледу чак и када су у питању Португалија и Грчка. БДП ове двије земље посебно погођене дужничком кризом био би још лошији без увођења евра, сматра Матерн.

Аустрија и Финска су осјетиле највећу предност у погледу преласка на заједничку европску монету. БДП Аустрије је у периоду између 1999. и 2010. повећан за 7,8 одсто, Финске за 6,7 одсто, Њемачке за 6,4 а Холандије за 6,2 одсто. Земље зоне евра погођене кризом имале су у протеклих десет година нижу стопу раста БДП -Италија 2,7, Португалија 2,1, Шпанија 0,7 а Грчка 0,1 одсто.

У студији института ‚‚Мекензи‚‚ наводи се да су у глобалу земље зоне евра од увођења заједничке монете имале раст БДП од 3,6 одсто или прилив од 332 милијарде евра. Такав раст се објашњава интензивирањем трговинске размјене, нижим порезима и непостојећим валутним ризиком.



Оставите одговор