Све више туриста у Херцеговини
Уназад неколико година у Требињу се из године у годину повећава број туриста, па се, и поред сталног пораста смјештајних капацитета, већ седам до осам посљедњих љетних сезона тражи кревет више. У Туристичкој организацији Требиња су у првих пет мјесеци ове године евидентирали 10.500 туриста, што је за 10 одсто више него у истом периоду […]
Уназад неколико година у Требињу се из године у годину повећава број туриста, па се, и поред сталног пораста смјештајних капацитета, већ седам до осам посљедњих љетних сезона тражи кревет више.
У Туристичкој организацији Требиња су у првих пет мјесеци ове године евидентирали 10.500 туриста, што је за 10 одсто више него у истом периоду прошле године, када је овај град имао рекордну туристичку посјету, али, како кажу, иако јунски биланс још није урађен, зна се да је већ од овог љетног мјесеца забиљежен знатан пораст.
"Иако је сезона почела слабо, са лошим временским приликама, па и недавним поплавама, то се није пуно одразило на Требиње, у коме је, осим овога броја пријављених гостију, још три пута толико непријављених, док је јун, у коме су већ отпочела значајна културна догађања, а нарочито наставак снимања филма ‘На млијечном путу’, у потпуности попунио смјештајне капацитете града, па се надамо новим рекордима у току овога љета", каже Татјана Булајић, директор Туристичке организације Требиње.
Булајићева прецизира да су, осим Србијанаца и Руса, у Требињу најбројнији Грци и Турци, који сваке године долазе све више, али је занимљиво да су међу пет најбројнијих и Јужнокорејци, који већ трећу годину различитим аранжманима посјећују овај град, као и гости из западне Европе.
Иако поплаве нису спријечиле србијанске туристе да дођу у Требиње, ове године, за разлику од претходних, у граду је изненађујући пораст страних туриста који нису само дневни гости, већ се све више задржавају на ноћењима у овдашњим хотелима, тако да је ово уједно и прва требињска сезона у којој је 40 одсто више туриста из иностранства него домаћих.
"Код једнодневних посјета, односно излета које праве туристи из Херцег Новог и Дубровника, имамо стандардно добру посјећеност, гдје су и стандардне дестинације – винарије и културно-историјске знаменитости, али прије свега овдашње цркве и манастири", каже Булајићева.
Међу њима свакако предњачи манастир Тврдош, који осим духовног преображаја који осјети сваки истински вјерник, а таквих посјетилаца је у овој светињи највише, има и надалеко чувену винарију са вишевјековном традицијом, тако да већина туриста издвоји и по неколико часова у овој посјети.
Уз Тврдош је незаобилазна и Херцеговачка Грачаница за коју, кажу овдашњи свештеници, не постоји туристичка сезона, јер нема госта који се задржи у Требињу да у свако годишње доба не обиђе и ову светињу са гробним мјестом великог српског пјесника Јована Дучића.
И винаријама у Требињу је љетна сезона добро кренула, тако да су, како каже винар Ранко Петијевић, у јуну имали солидан број туриста, њих око седамсто до осамсто.
"Иако се у почетку нисмо надали неком великом броју гостију, тим прије што су све винарије ранијих година најчешће посјећивали Руси и Украјинци, крајем маја су почеле долазити веће туре и то углавном руских туриста, тако да смо током јуна седмично имали око 150 до 200 гостију и то из различитих европских земаља", каже Петијевић.
У Туристичкој организацији Требиње кажу да се многе недостајуће ствари у ходу рјешавају, те да су, свјесни недовољне туристичке сигнализације, аплицирали заједно са сусједним Никшићем код ИПА фондова за заједничко рјешавање овог проблема и да су средства већ одобрена, па се кренуло и у реализацију пројекта.
"Пројекат је већ у току, тако да ће такозвана смеђа сигнализација до краја године бити постављена широм Требиња", објашњава даље директорица Булајић.
Она објашњава да ће на Црквини, која је и најфреквентнија, али и физички доминира градом, бити постављен и један такозвани оут доор тотем, односно интерактивни излог на отвореном на коме су свим посјетиоцима у дигиталној технологији доступни сви туристички подаци о граду, јер има много гостију који прођу кроз Требиње и сврате само на Црквину, гдје ће им убудуће бити виртуално доступне и остале знаменитости града.
На Црквини ће, додаје, највјероватније бити постављен и панорамски двоглед, за који су од ресорног министарства већ одобрена средства, што ће употпунити туристичку понуду овог мјеста.
Каже да су свјесни и да Требињу недостају професионални туристички водичи који ће убудуће, као и у свим другим туристичким градовима, бити ангажовани када долазе стране групе.
"За ову смо годину одустали од њихове обуке, јер је сезона већ кренула, али то засигурно креће на јесен, када ће након обуке водичи коначно добити и званичне лиценце", додаје Булајићева.
До краја године у Требињу најављују и нове смјештајне капацитете, гдје се у вријеме сезоне тражи кревет више и у приватном смјештају, тако да ће, према информацијама из Туристичке организације, са тренутно расположивих око 630 кревета, тај број до краја године изаћи на 800, с тим што се, према најавама, у идућој туристичкој сезони очекује и до 1.000 лежајева.
Булајићева даље наводи да су у том смислу и повећани смјештајни капацитети, па су недавно регистровани још један мотел и један хостел у кућној радиности, а до краја године ће бити завршен и један мањи хотел, док се за наредну годину и до наредне сезоне очекује и да бањалучка компаније "Интегра" крене са адаптацијом зграде бившег Ђачког дома у центру града и предузећа "Рудо".
Туристички и културни радници најављују да ће и овога љета Требиње обиловати културно- забавним програмом који се организује управо због туриста, попут манифестација на отвореном, у башти хотела "Платани" и на градским трговима.