Све више беба из епрувете у Српској

Поступцима вантјелесне оплодње које је финансирао Фонд здравственог осигурања Републике Српске, у 2011. години рођенe су 24 бебe, а 44 жене су у другом стању, саопштено је Срни из Фонда. У прошлој години, захваљујући новцу који је обезбијеђен из буџета Предсједника РС, омогућена су два покушаја вантјелесне оплодње на терет фонда. Том другом поступку до […]

петак, фебруар 17, 2012 / 11:23

Поступцима вантјелесне оплодње које је финансирао Фонд здравственог осигурања Републике Српске, у 2011. години рођенe су 24 бебe, а 44 жене су у другом стању, саопштено је Срни из Фонда.

У прошлој години, захваљујући новцу који је обезбијеђен из буџета Предсједника РС, омогућена су два покушаја вантјелесне оплодње на терет фонда.

Том другом поступку до сада су подвргнуте 23 жене, од којих је осам већ остварило трудноћу, а за 10 жена се ових дана очекују резултати, наводи се у саопштењу Фонда здравственог осигурања.

У току 2011. године породило се укупно 15 жена код којих је примијењен поступак вантјелесне оплодње, од којих је њих пет родило близанце, а двије жене су родиле тројке. Од укупно 24 рођене бебе, 14 су дјевојчице, а 10 дјечаци.

Поступци вантјелесне оплодње рађени су у Здравственој установи "Медико С" у Бањалуци, с којом Фонд здравственог осигурања има закључен уговор о пружању ове услуге.

У саопштењу се наводи да је, према подацима из прошле године, позитиван тест на трудноћу имало 46,2 одсто жена код којих је извршен ембриотрансфер у овој установи.

Просјечна животна доб жена код којих је у прошлој години рађена ова процедура износи 35,2 година.

Поређења ради, према подацима Америчког удружења за репродуктивну медицину, проценат жена исте животне доби у САД, код којих је тест на трудноћу био позитиван након извршеног ембриотрансфера, износи 38,9 одсто.

У Србији, у девет здравствених установа, просјечна успјешност извршених ембриотрансфера износи 35,5 одсто или најнижа 26,3 одсто, а највиша 47,1 одсто.

Резултати здравствене установе ‘Медико С" Бањалука објављују се на АИМ листи Европске асоцијације за хуману репродукцију и ембриологију, која има сједиште у Бриселу.

ИЗ Фонда подсјећају да женама до навршених 40 година живота Фонд у цјелости финансира два поступка вантјелесне оплодње, док женама од 41 до навршене 42 године финансира 50 одсто трошкова.

Женама које су старије од 42 године живота, а које роде дијете овим поступком, Фонд у цјелости рефундира трошкове вантјелесне оплодње.



Оставите одговор