Сутра ће се причати и о заштити кањона Врбаса

Центар за животну средну наставља са кампањом за заштиту кањона Врбаса и Крупе на Врбасу организовањем округлог стола на тему "Заштитимо кањон Врбаса” у петак 16.09.2011. године од 14.00 до 16.00 у просторијама медија центра АТВ-а. На округлом столу ће присуствовати представници владиних институција задужених за заштиту природе, представници других невладиних организација, локалних заједница, факултета, […]

четвртак, септембар 15, 2011 / 18:35

Центар за животну средну наставља са кампањом за заштиту кањона Врбаса и Крупе на Врбасу организовањем округлог стола на тему "Заштитимо кањон Врбаса” у петак 16.09.2011. године од 14.00 до 16.00 у просторијама медија центра АТВ-а.

На округлом столу ће присуствовати представници владиних институција задужених за заштиту природе, представници других невладиних организација, локалних заједница, факултета, спортских клубова и др. Циљ округлог стола је дискусијом доћи до заједничког плана заштите кањона Врбаса.

Биодиверзитет представља разноврсност живота на Земљи, те је под пријетњом посебно у времену глобалних климатских промјена и претјеране експлоатације природних ресурса. Тренутно изумирање пријети 12% врста птица, 21% сисара, 28% гмизаваца, 30% водоземаца, 35% бескичмењака, 37% слатководних риба и 70% биљака. Губитком само једне врсте, човјек доводи у питање свој сопствени опстанак.
Босна и Херцеговина још увијек није заштитила сва подручја која за то имају оправданост и за које постоји хитност за заштитом, док је и управљање већ заштићеним подручјима на незадовољавајућем нивоу.

Средњи ток Врбаса, са Гребенском и Звечајском клисуром, представља изванредну природну вриједност, која је у посљедњим деценијама доживјела деградацију, како природних и културних вриједности, тако и квалитета свих сегмената животне средине. У Националном еколошком акционом плану за БиХ (НЕАП), ово подручје је дефинисано као Подручје под великим људским притиском, те је због тога један од приоритета НЕАП документа заштита биолошке и пејзажне разноврсности, те је препоручена израда “Програма одрживог управљања ендемским и рефугијалним центром кањона Врбаса’’.
Поред НЕАП документа, Просторни план Републике Српске предвиђа заштиту кањона Врбаса и Крупе на Врбасу као рекреационог, културног, научног, образовног и пејзажног заштићеног природног предјела.
Кањон Врбаса представља природно станиште са веома високом стопом биолошке разноврсности, а има и посебну вриједност изолованог станишта са великим бројем ендема, ријетких и угрожених врста, као што су: тиса, балканска звончика, красолики врисак, жути напрстак и др.

Пројекат “Заштитимо кањон Врбаса“ је подржан од стране Центра за промоцију цивилног друштва у склопу програма малих грантова, уз финансијску помоћ Шведске међународне агенције за развој и подршку (СИДА).



Оставите одговор