Штрбац: Не треба потцењивати афричка признања Косова

Професор Факултета политичких наука и бивши дипломата Чедомир Штрбац оцијенио је данас да су три афричке земље у протекла три дана признале Косово очигледно под притиском, али да утицај тих земаља и њихових признања не треба потцјењивати. Штрбац је агенцији Бета рекао да Србија има неспоран интерес да се заустави талас признања Косова на афричком […]

четвртак, август 18, 2011 / 18:11

Професор Факултета политичких наука и бивши дипломата Чедомир Штрбац оцијенио је данас да су три афричке земље у протекла три дана признале Косово очигледно под притиском, али да утицај тих земаља и њихових признања не треба потцјењивати.

Штрбац је агенцији Бета рекао да Србија има неспоран интерес да се заустави талас признања Косова на афричком континенту, иако није ријеч о земљама које су одлучујући фактори у међународном животу.

„Њихов утицај не треба занемаривати, јер је низ угледних дипломата из афричких земаља присутан у структурама организоване међународне заједнице, УН и Афричкој унији. Евентуални наставак таласа признања могао би негативно да утиче и у тим структурама”, рекао је Штрбац.

Он је рекао да нова признања Косова у афричким земљама нису искључена, јер ће на то пресудно утицати њихов директан интерес, као и притисци земаља ЕУ и САД којима су афричке земље изложене још од проглашења независности Косова 2008. године.

Притисци не престају и они се могу наслутити и у најновијим изјавама западних званичника поводом догађаја на сјеверу Косова, у инсистирању на поштовању територијалног интегритета и суверенитета једне спорне државе, рекао је Штрбац.

Додао је да признања Косова која долазе из афричких земаља не треба ни прецијенити, али да треба имати у виду да самим тим расте и број чланица УН које су признале Косово, што би могло довести до већине у тој организацији.

„Питање учлањења Косова у УН не може да дође на дневни ред Генералне скупштине без сагласности Савета безбедности, али је чињеница да већина у чланству УН мења укупну ситуацију у вези са признавањем косова”, рекао је Штрбац и подсјетио да Србија има подршку двије сталне чланице СБ УН.

Према његовим ријечима, околност да је традиционални партнер Србије Гвинеја признала Косово представља изненађујући и индикативан моменат, јер је то једина земља која након што је Србија напустила Африку и данас има амбасаду у Београду.

Штрбац је рекао да би било потребно да Србија на сопствену иницијативу реагује и објасни нигеријском Министарству иностраних послова да су поједини медији грешком објавили вијест да је Нигерија признала Косово.

Независност Косова признале су у уторак 16. августа Гвинеја и Нигер, а данас је то учинио Бенин.



Оставите одговор