Страшни Сијетл освојио Супербоул!

Екипа Сијетл Сихокса освојила је 48. Супербоул, први у историји. У дуелу најбоље одбране и најбољег напада Сихокси су декласирали Денвер Бронкосе са 43:8. "Напад привлачи публику, али одбрана доноси трофеје", поново се обистинио овај израз. Сијетл је био сувише без, сувише јак и сувише добар за Денвер. Одбрана Сихокса је доминирала је у првом […]

понедељак, фебруар 3, 2014 / 09:11

Екипа Сијетл Сихокса освојила је 48. Супербоул, први у историји. У дуелу најбоље одбране и најбољег напада Сихокси су декласирали Денвер Бронкосе са 43:8.

"Напад привлачи публику, али одбрана доноси трофеје", поново се обистинио овај израз. Сијетл је био сувише без, сувише јак и сувише добар за Денвер.

Одбрана Сихокса је доминирала је у првом полувремену за 22:0. Тек у трећем периоду Менинг баца 60. тачдаун у сезони, али недуго потом Вилсон баца свој други на мечу и показује да је младост овај пут боља од искуства.

Одбрана Сијетла је у потпуности оправдала свој статус застрашујуће у првом полувремену. "Легион оф Бум" је разбио Пејтона Менинга и носио Сихоксе ка првом Супербоулу.

Већ у 12. секунди дефанзивци доносе сејфти Сијетлу, потом праве два интерсепшна на пас Пејтона Менинга, један враћају за тачдаун од 69 јарди преко Малкома Смита и захваљујући томе Сихокси су стекли 22:0 на полувремену.

Меч је дефинитивно ријешен у 12. секуди другог полувремена. Перси Харвин враћа кик-оф за тачдаун од 87 јарди и краде последњу наду Бронкосима за могући преокрет.

Тек половином трећег периода Менинг проналази рупу у сјајној одбрани из Сијетла, баца лопту до свог најбљег рисивера ове сезоне Демариуса Томаса и смањује на 36:8, након што је са Весом Велкером искористио претварање за два поена.

Међутим, то је било све од МВП-ја лиге, опростио се од најбоље сезоне у каријери (60 тачдауна) дебаклом у кључном мечу и остао на једном Супербоулу. Бар је оборио нови рекорд СБ, са 34 комплетирана паса оборио је претходни за два.

Игра Сијетла може се описати само једном речју – тимска. Тукли су ривала са свих страна. Постигли су голове на готово све начине на које се могу постићи.

Имали су два тачдауна пасом, један трчањем, један од стране специјалног тима и један од одбране, из интерсепшна. Уз то, одбрана је пресекла три лопте, имала сејфти, а Стивен Хаушка је погодио два филд гола из солидних напада за почетних 8:0.

Све под командом неискусног, али импресивног Расела Вилсона који је са 25 година старости постао најмлађи квортербек који је освојио Супербоул. Била је ово његова тек друга НФЛ сезона. Имао је 9 година када је Менинг ушао у НФЛ.

Права тимска побједа због које је тешко и може се рећи неправедно изабрати МВП-ја утакмице. Ипак, то престижно признање отишло је заслужено у руке једног дефанзивца, Малком Смита који је вратио интерсепшн за тачдаун, покупио један фамбл и имао девет обарања.

За традиционалну забаву током полувремена били су задужени двоструки освајач Греми награде Бруно Марс и популани рок бенд Ред Хот Чили Пеперс. Химну САД пред почетак меча извела је амерички сопрано Рене Флеминг.

Сијетл Сихокс – Денвер Бронкос 43:8 (8:0, 14:0, 14:8, 7:0)

Сијетл: Расел Вилсон 206 јарди (18/25), 2ТД; Маршон Линч 39јрд (15 ношења), ТД; Даг Болдвин 66јрд, ТД; Џермејн Керс 65јрд, ТД
Денвер: Пејтон Менинг 289јрд (34/49), ТД, 2Инт; Ношон Морено 17јрд (5 ношења); ДеМаријус Томас 118јрд, ТД