Штеточине и суша нападају шуме

Појава сушења шума присутна је не само у нашој земљи већ и у цијелој Европи Јавно предузеће "Шуме Републике Српске" предузеће мјере за ублажавање посљедица сушења шума у Српској и напада штеточине поткорњака, саопштено је из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Српске. Разлози због којих долази до сушења стабала четинара су суша и поткорњаци, а, […]

четвртак, август 15, 2013 / 14:24

Појава сушења шума присутна је не само у нашој земљи већ и у цијелој Европи

Јавно предузеће "Шуме Републике Српске" предузеће мјере за ублажавање посљедица сушења шума у Српској и напада штеточине поткорњака, саопштено је из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Српске.

Разлози због којих долази до сушења стабала четинара су суша и поткорњаци, а, на основу извјештаја са терена, констатовано је да је крајем прошле и почетком ове године на цијелом подручју Српске присутно појачано сушење појединачних и мањих или већих група стабала.

Појава сушења присутна је и у државним и у приватним шумама, као и на приватним посједима, гдје су сађене, прије свега, четинарске врсте.

Нарочито је изражено у састојцима који се налазе на стрмим, плитким и посљедњих година, врло сувим земљиштима.

Најугроженије врсте дрвећа су храст китњак, јела, смрча и борови.

Појава сушења присутна је не само у Републици Српској већ и у цијелој Европи.

Више је фактора који доводе до појаве сушења, као што су промјена климе, шумски пожари, отварање шума због изградње инфраструктуре, загађена животна средина.

Изразито сушни периоди у посљедњих 10 година, али и изразито ниска зимска температура довели су до физиолошког слабљења састојина.

Међу секундарним штеточинама у четинарским састојинама, који у одређеним условима постају примарни, предњаче покорњаци.

Да би се избјегла већа нестабилност шумских екосистема и спријечиле веће градације поткорњака у четинарским састојинама, у оквиру шумарског сектора сваке године у континуитету се проводи мониторинг здравственог стања популације поткорњака у смрчевим састојинама, провођење превентивно санитарних мјера с циљем редукције популације поткорњака у почетном стадијуму градације.

Превентивне мјере борбе обухватају сјечу заражених стабала, строго успостављање шумског реда, брз одвоз зараженог материјала из шуме.



Оставите одговор