Станари: 7.934 гласача бира између три кандидата
Право гласа на првим изборима у општини Станари, који ће бити одржани у недјељу, 1. фебруара, има 7.943 бирача, званични су подаци Централне изборне комисије /ЦИК/ БиХ. Од наведеног броја, за гласање на редовним бирачким мјестима уписано је 7.856 бирача, у одсуству 16 и изван БиХ 71 бирач. ЦИК БиХ овјерио је три кандидата за […]

Право гласа на првим изборима у општини Станари, који ће бити одржани у недјељу, 1. фебруара, има 7.943 бирача, званични су подаци Централне изборне комисије /ЦИК/ БиХ.
Од наведеног броја, за гласање на редовним бирачким мјестима уписано је 7.856 бирача, у одсуству 16 и изван БиХ 71 бирач.
ЦИК БиХ овјерио је три кандидата за начелника општине, а то су Душан Панић из СНСД, Младен Кршић из СДС и независни кандидат Маринко Јањиловић.
За одборничка мјеста у Скупштини општине Станари такмичи се седам партија – СНСД, СДС, ДНС, СП, ПДП, ХДЗ БиХ, Српска алтернатива, те четири независна кандидата – Мирко Кајганић, Радојица Кесер, Славиша Ђукић и Борка Станковић.
Народна скупштина Републике Српске је на посебној сједници, одржаној 9. септембра 2014. године, усвојила Закон о оснивању општине Станари, којим се уређује оснивање, подручје, надлежности, органи, њихов избор и финансирање ове општине.
Посланици су усвојили и допуну Закона о територијалној организацији Републике Српске, којом се утврђује да територију Српске чини и општина Станари.
До усвајања ових закона, Станари су били у саставу града Добоја.
Станари су до 1958. године били самостална општина, али по тадашњем уређењу општине нису имале велике надлежности, а већина политичког живота на локалном нивоу била је у надлежности срезова.
Станари се налазе у сливу ријеке Укрине на сјеверу Републике Српске.