Шта су закључили студенти политикологије из Бање Луке, Мостара и Сарајева

На конференцији под називом >>Визије и идеје студената факултета политичких наука из Босне и Херцеговине

уторак, април 29, 2014 / 12:18

На конференцији под називом >>Визије и идеје студената факултета политичких наука из Босне и Херцеговине<<, одржаној на Јахорини од 23. до 27. априла, учествовали су студенти Факултета политичких наука Универзитета у Сарајеву, Факултета политичких наука Универзитета у Бањој Луци и Филозофског факултета Свеучилишта у Мостару - одсјек Политологија.

На конференцији је једногласно донесено десет закључака о "промјенама и рјешењима тренутне политичке и друштвене ситуације у Босни и Херцеговини."

1. Територијални интегритет и суверенитет Босне и Херцеговине, уз нужно поштовање воља и интереса сва три конститутивна народа и свих њених грађана, представља полазну тачку за изградњу функционалног друштвено политичког поретка.

2. Све одлуке у Босни и Херцеговини морају бити донесене вољом свих њених становника, на нивоу државе, уважавајући вољу већине сваког од конститутивних народа, гдје легитимно представљање свих конститутивних народа представља здрав темељ будућности Босне и Херцеговине.

3. Промјене и рјешења у Босни и Херцеговини требају наћи основу у идејама њених становника, заснивајући се на политичкој рационалности и стављајући при томе друштвени интерес испред политичког опортунизма.

4. Сматрамо да национално и грађанско, у плуралним демократским друштвима нису међусобно искључиви.

5. Премјештање процеса доношења одлука из институција Босне и Херцеговине на свим нивоима, негирање је значаја и смисла демократског политичког систем.

6. Сматрамо да је ваљана имплементација и исцрпљивање свих механизама постојећег Устава Босне и Херцеговине предуслов за реформу друштвенополитичког система Босне и Херцеговине.

7. Сматрамо да однос према евроатлантским интеграцијама треба бити систематичан, плански, уз прагматичан приступ према уложеном и добијеном, уважавајући специфичне друштвенополитичке околности унутар Босне и Херцеговине.

8. У редефинисању приоритета кроз амандмане на Устав, сматрамо важним рјешавање сљедећих питања:

а) Неселективна једнакост свих конститутивних народа у Босни и Херцеговини, на цијелој њеној територији, уважавајући приоритет рјешавања хрватског питања.

б) Остваривање пуних политичких права за све грађане Босне и Херцеговине, не ограничавајући се искључиво на конститутивне народе.

ц) Рационализација бирократског апарата у Федерацији Босне и Херцеговине.

д) Функционалнији институционални апарат на нивоу државе Босне и Херцеговине.

е) Надлежност и састав Уставног суда Босне и Херцеговине.

9. Аутономија универзитета/свеучилишта као организацијска и функционална неовисност и укључивање студената у управљачка тијела, предуслов су слободе мисли, науке и академије као основа напретка друштва у цјелини.

10. Ми, студенти, као носиоци друштвених промјена, сматрамо да успостављање и континуитет сарадње студената у Босни и Херцеговини, доводи до бољег разумијевања и одбацивања устаљених матрица мишљења као извора препрека заједничком гледишту на будућност образовања у Босни и Херцеговини.

На конференцији је потписан и меморандум о сарадњи између Асоцијације студената ФПН-а из Сарајева – СПОНА, Студентске организације ФПН-а из Бање Луке и Хрватског студентског политичког форума из Мостара. Меморандум су потписали предсједници организација Самир Арнаутовић, Јосип Зеленика и Вања Милошевић.



0 КОМЕНТАРА

  1. Prije svega, kolege sa FPN Srbi i Hrvati… Nadam se da ste svjesni da od ove države nema ništa i da će se prije ili kasnije raspasti (pričam običnim jezikom, a ne jezikom politikologije, tako mi je lakše, a vama svaka čast na stilu kojim je napisano ovo saopštenje, zaista se vidi da ste dobri studenti!) i nadam se da ste nekoliko redova napisali čisto reda radi i da u njih ne vjerujete. Dakle, drage kolege srpske i hrvatske nacionalnosti, sjedite vi prvo sa svojim sunarodnicima, pa onda sjedite jedni s drugima i dogovorite se da podržimo jedni druge u nastojanju da se BiH mirnim putem raspadne. Za to se trebamo spremati, a ne za povećanje funkcionalnosti ove „države“. Koliko budemo spremni za razlaz, utoliko ćemo bolje proći i vi i mi. I daj da bar jednom u istoriji bar na jednom pitanju sarađujemo bez (ili skoro bez) zadnjih namjera.

Оставите одговор