Шта му се десило: Бакир каже да данас нема прегласавања

Предсједништво БиХ данас највјероватније неће разматрати извјештај о адаптацији Споразума о стабилизацији и придруживању, рекао предсједавајући Предсједништва БиХ, Бакир Изетбеговић.

понедељак, јун 27, 2016 / 12:39

Предсједништво БиХ данас највјероватније неће разматрати извјештај о адаптацији Споразума о стабилизацији и придруживању, рекао предсједавајући Предсједништва БиХ, Бакир Изетбеговић.

Изетбеговић је појаснио да због негативног става Републике Српске о овом питању, а који прихвата и српски члан Предсједништва БиХ Младен Иванић, он и Драган Човић неће прегласати Иванића.

Он је истакао да би два члана Предсједништва могла прегласати члана из Републике Српске, али да би тада Иванић имао прилику да ово питање рјешава путем Народне скупштине Републике Српске, што би вјероватно и урадио.

Изетбеговић каже да то није пут, али се нада да блокада, коју ће БиХ очигледно имати, неће потрајати дуже од локалних избора и да ће се вратити оном што је рационално за све грађане у БиХ.

Пољопривреда ће штетовати?

"Ово што ће се данас десити и што се јуче десило у Бањoj Луци није само проблем застоја БиХ на европском путу, него ће доћи до чисто комерцијалних проблема, јер ћемо имати штету за пољопривреду и привреду БиХ у оба ентитета", мишљења је Изетбеговић.

Он тврди да није тачно да ће БиХ и њена пољопривреда, адаптацијом ССП-а, претрпјети стотине милиона марака штете, јер, како каже, до таквог обима увоза у БиХ неће доћи.

"Имали смо важно прилагођавање и подобне квоте, а сада ћемо бити изложени томе да наша роба не може изаћи из БиХ и да нећемо добити ИПА фондове", оцијенио је предсједавајући Предсједништва.

Он сматра да је "ирационалан и штетан став власти Републике Српске да предложена адаптација ССП-а није прихватљива".

"Али одлука је таква какава је. Радићемо даље на томе, гледаћемо да до народа дођу праве информације у вези са ССП-а и алтернативе нема", каже он.

Помирљив ко бубица

Према његовим ријечима, БиХ кад-тад, ако жели да буде дио уређеног друштва и дио добро организоване асоцијације у 27 европских земаља, мора прихватити конкуренцијски притисак.

"Ово је био начин да прихватимо поступак кроз фазе, ојачамо нашу пољопривреду и приступимо тржишту од 600 милиона становника. Нема другог пута", мишљења је Изетбеговић.

Он је рекао да се, уколико Република Српске не промијени одлуку, БиХ неће наћи на дневном реду ЕУ током наредних седмица.

"Све зависи искучиво од Владе Републике Српске. Кочницу су повукли јуче у Бањој Луци, а слична ствар је и са механизмом коориднације, слична је било и са Прегледом одбране. Мислим да би Влада Републике Српске коначно требала промијенити однос према овој земљи", сматра Изетбеговић.



Оставите одговор