Шта доноси нови Закон о порезу на непокретности

Од 1. јануара на снази је нови Закон о порезу на непокретности којим је, између осталог, смањена стопа пореза за физичка и правна лица, али ће бити промијењен обрачун вриједности непокретности. Скупштине локалних заједница обавезне су да до краја јануара донесу одлуке о новом начину обрачуна, с обзиром на то да сав приход иде у […]

четвртак, јануар 21, 2016 / 08:57

Од 1. јануара на снази је нови Закон о порезу на непокретности којим је, између осталог, смањена стопа пореза за физичка и правна лица, али ће бити промијењен обрачун вриједности непокретности.

Скупштине локалних заједница обавезне су да до краја јануара донесу одлуке о новом начину обрачуна, с обзиром на то да сав приход иде у локалне буџете. Новина се односи и на промет непокретности – власници су дужни да нотарима доставе увјерење из Пореске управе да су измирене све пореске обавезе за некретнину која је предмет промета.Новим законским прописима обезбјеђују се бољи механизми наплате пореза на непокретности које су предмет промета.

– Нотари су дужни да им странка – продавац обезбиједи пореско увјерење из којег се види да су доспјеле обавезе на ту непокретност плаћене – каже Душко Вуловић, директор Подручног центра Пореске управе Републике Српске.

С обзиром на високе казне запријећене у случају непоштовања ове процедуре, ни продавцима ни нотарима није у инетерсу да је занемаре – за правна лица од 5.000 до 15.000 марака, за одговорно лице у правном лицу до 4.000 марака.

– Казна за физичка лица је нешто мања, а за нотара је од три до девет хиљада марака, уколико дозволи промет непокретности а да није прибављено пореско увјерење – каже нотар Душан Марјановић.

И стопа пореза је смањена и фиксна је – за физичка лица износи 0,20 а за правна ако се баве производњом 0,10. Међутим, локалне заједнице имају другу могућност – да повећају приход по овом основу.

– До 31. јануара скупштине могу да утврде вриједност (обухват ) непокретности и тиме се избалансира вриједност која треба да се наплати – појашњава Мијо Софренић, начелник Одјељења за финансије управе града Бијељина.

С обзиром на интензитет стамбене изградње гдје сигурно постоји и знатан број станова који нису продати, питали смо се да ли се и за њих плаћа порез.

– Статус станова који су укњижени је такав да се на њих не плаћа порез, они се воде као трговачка роба тако да се на њих не плаћа порез на непокретност – каже Слободан Јовановић, директор компаније “Интергаја” из Бијељине.

У сивој зони остају неукњижени станови и локали за чије валснике и кориснике, ако се сами не пријаве, нико и не зна. Ни пореска управа не зна за вашу некретнину ако је нисте пријавили – нема базе података да то провјере, осим директних конторла на терену, а то би требало да уради локална заједница која тај порез приходује.

– Пореска управа на крају крајева треба да заштити оне савјесне пореске обвезнике – оне који плаћају у односу на оне који нити пријављују, нити плаћају. Мислим да људи то од нас и очекују – каже Вуловић.

Порез на непокретности се до сада могао плаћати у два дијела, закључно са 31. децембром. Новим законом, тај рок је 30. септембар, како би се уплатиле текуће фискалне обавезе до краја календарске године. У 2015. години, Град Бијељина наплатио је око два милиона и 733 хиљаде марака по основу пореза на непокретности.



Оставите одговор