Српска се довела до тога да мора куповати струју
Електропривреда РС била је принуђена ове године куповати електричну енергију од Федерације БиХ, Хрватске и Србије, иако Република Српска производи више струје него што су домаће потребе и важи за јединог извозника струје у региону, ексклузивно сазнаје пословни портал Капитал.ба. Управа Мјешовитог Холдинга „Електропривреда Републике Српске“ је актом, који је у посједу Капитала, обавијестила Владу […]
Електропривреда РС била је принуђена ове године куповати електричну енергију од Федерације БиХ, Хрватске и Србије, иако Република Српска производи више струје него што су домаће потребе и важи за јединог извозника струје у региону, ексклузивно сазнаје пословни портал Капитал.ба.
Управа Мјешовитог Холдинга „Електропривреда Републике Српске“ је актом, који је у посједу Капитала, обавијестила Владу РС у функцији Скупштине акционара да су извршили „набавку недостајућих количина електричне енергије“ у фабруару и марту 2015. године у вриједности од 781.965,05 КМ.
Разлог није раст привредне активности и потрошње, већ пад производње усљед лошег руковођења и неинвестирања у производне системе.
„Усљед недостатка електричне енергије у наведеном периоду МХ „ЕРС“ МП а.д. Требиње је извршила набавку недостајућих количина електричне енергије на дневном (сатном) нивоу у фебруару 2015. године и то за дане: 14., 15., 16. и 22., те у марту 2015. године за дане: 07. и 08. Укупно је набављено 8.210 МWх електричне енергије у вриједности од 781.965,05 КМ“, наводи се Извјештају Комисије за куповину електричне енергије.
Извјештај је усвојио и Надзорни одбор Електропривреде који потписује предсједница Славица Ињац уз констатацију да је набавка струје извршена по Закону о јавним набавкама.
Ово је посљедица погрешне политике власти у вођењу Електропривреде РС. Највећи дио добити Електропривреда РС углавном троши за финансирање пројеката из културног, спортског живота (донације спортским клубовима, културне манифестације, филмови и слично) и за, како се то званично назива, заштите природно историјског насљеђа, а уствари ради се о 10 милиона КМ које су дате „Андрићграду“. Остане врло мало новца од добити и скоро симболичан износ се пласира у обнову енергетских постројења, односно њихов ремонт. Управо због застарјелости опреме, често из електроенергетског система РС искачу велики произвођачи ( РИТЕ Гацко и Угљевик) усљед чега је Електропривреда РС присиљена да тајно купује струју на ино- тржишту“, оцијенили су за КАПИТАЛ стручњаци из енергетског сектора.
До недостатка електричне енергије у систему дошло је због нерасположивости Термоелектране Угљевик и Термоелектране Гацко у појединим данима и ниске коте на проточним хидроелектранама због појачаног ангажовања, службено је оправдање „Електропривреде Републике Српске“ достављено Влади РС и министру за индустрију, енергетику и рударство РС Петру Ђокићу.
„Таква ситуација је и поред максималног ангажовања осталих производних капацитета, проузроковала недостатак електричне енергије за подмирење сопственог конзума, односно потрошње РС, Брчко Дистрикта и испоруке по закљученим комерцијалним уговорима. Због наведене ситуације, а у околностима када је недостајало електричне енергије за подмирење сопственог конзума, било је неопходно хитно приступити набавци недостајуће електричне енергије за наведене дане, у количинама по процјени надлежне службе Дирекције за управљање производњом. Недостајућа електрична енергија је набављена по прописаној процедури, односно сагласно одредбама Правилника о продаји и набавци (куповини) електричне енергије на дневном и сатном нивоу, о чему је овлашћена Комисија поднијела одговарајуће извјештаје о куповини недостајуће електричне енергије, односно извјештаје о верификацији набавке недостајуће електричне енергије за тај дан, које је Управа усвојила“, наводи се у Извјештају Комисије за куповину електричне енергије.
Занимљиво, „Електропривреда“ није директно куповала електричну енергију, чак ни од Србије којој директно продаје, већ преко фирме „Интеренерго“ на основу уговора закључених 07. и 08. марта 2015. године.
„Интеренерго“ је кћерка фирма аустријске групе Келаг, која је изградила МХЕ на ријеци Угар у Кнежево, а добила је и концеције за МХЕ „Медна“ у општини Мркоњић Град и Рибник, што је свечано прослављено у присуству највиших званичника Владе Републике Српске.
Srpska redovno kupuje struju. Novinari levati ovo predstavljaju kao neku ekskluzivu.
Daleko više je kupovano 2011. Tokom tri zimska mjeseca kupovali smo 10% ukupne potrošnje.
Зар се неће поравити стање са новоотвореном хидроелектраном и њених читавих 8 мегавата!?
У једном предратном предузећу(и не само у једном)само за властите потребе тада мала Енергана је имала инсталисан капацитет од 60 мегавата:P:P:P
Али да, сада је потрошња много већа,индустрија јака, треба напојити огромне клима уређаје, јер гдје је сједило по 1-2 сада 8-10, загушљиво јбга…,а и сеоске баке се погосподиле, на сваке две три куће иду километарске колоне светлећих бандера, а још ако је неки „важнији“ сеоски БАЈА у питању па то мора са Марса да се види…,
Ко ће да се клади да када Кинези пусте у погон и ову нову електрану да ће се и тада куповати струја.
Чуди ме да се и балвани не купују, јер и шуме су у губитку!?
Kupovina struje nije ništa venredno ili posebno. Ono onomad kad se južnotokovalo i južnotočilo jedan od argumenata Dodoovih bio je taj da mu plin treba za elektrane da izbjegnemo uvoz i obezbjedimo izvoz – kada je struja najskuplja.
Poseban je par opanaka redovan pokušaj kapitalaca sa capital.ba da mrače i crnjače.