Средња класа се смањила први пут од деведесетих

Глобална средња класа смањила се прошле године први пут након деценија због пандемије KОВИД-19, с готово двије трећине домаћинстава у економијама у развоју које су пријавиле губитак дохотка, показале су двије нове процјене засноване на подацима Свјетске банке.

понедељак, март 22, 2021 / 18:13

У студији коју је објавио Пју истраживачки центар стоји да је ранг глобалне средње класе – оних који зарађују 10 до 50 америчких долара дневно – прошле године пао за 90 милиона људи, на скоро 2,5 милијарде, пише Блумберг.

То је утицало на повећање броја сиромашних или оних који живе с нешто мање од два долара дневно за 131 милион, процјењује Пју.

Подаци Пју центра о средњој класи заправо потцјењују утицај, јер је процијењено да је 62 милиона људи с високим дохотком, или оних који зарађују 50 или више долара дневно, пало у средњи слој, што је резултат пандемије, рекао је Ракеш Кохар, аутор студије.

– Никада прије у историји нисмо имали овакав пад прихода на глобалном нивоу – рекао је Кохар, преноси АлЏазира Балканс.

То би значио крај обрасца који је показао како се глобална средња класа непрестано шири од деведесетих, захваљујући брзом расту економија попут Кине и Индије.

Када је Пју посљедњи пут израчунао величину глобалне средње класе, 2001. године, она је чинила 13 одсто глобалне популације. До 2019. је порасла на скоро 18 одсто, рекао је Коцххар, с просјеком од 50 милиона људи годишње који су се придружили рангу средњег дохотка у прошлој деценији.

Према другом истраживању објављеном у понедељак, на основу истраживања 47.000 домаћинстава у 34 земље у развоју с укупном популацијом од скоро 1,5 милијарде људи, истраживачи Свјетске банке открили су да је 36 одсто домаћинстава у прошлој години изгубило посао, док се скоро двије трећине дохотка смањило.

Резултат је прво повећање глобалног сиромаштва забиљежено након азијске финансијске кризе 1997-1998. године, наводе истраживачи.

Према Свјетској банци, од септембра 2020. године напредне економије су у просјеку трошиле 7,4 одсто бруто домаћег производа на спашавање фирми и људи погођених пандемијом, у поређењу са тржиштима у развоју која су трошила 3,8 одсто БДП-а те земљама с ниским приходима која су трошила 2,4 одсто.

Свјетска банка очекује да ће редови сиромашних у свијету расти и ове године. Њихова процјена показује да је чак 124 милиона људи у 2020. години пало испод границе екстремног сиромаштва. Предвиђа се да ће се број сиромашних ове године повећати на 163 милиона људи.

Према истраживању, из Јужне Азије долази више од двије трећине људи који су из средње класе прешли у сиромаштво. Очекивало се да ће економија Индије од 2020. године расти по стопи од скоро шест одсто годишње, но сада Свјетска банка процјењује да ће БДП Индије у фискалној години до 31. марта смањити 9.6 одсто.



Оставите одговор