Сребреница: Српске странке се жалиле ЦИК-у
Српске странке чланице "Коалиције за Републику Српску" уложиле су жалбу Централној изборној комисији /ЦИК/ БиХ због низа нерегуларности у изборном процесу у Сребреници и затржиле понављање избора у овој општини. У захтјеву за понављање избора, који су потписали представници странака ове коалиције, наведено је да нерегуларност потврђује чињеница да је неколико дана након избора пребивалиште […]
Српске странке чланице "Коалиције за Републику Српску" уложиле су жалбу Централној изборној комисији /ЦИК/ БиХ због низа нерегуларности у изборном процесу у Сребреници и затржиле понављање избора у овој општини.
У захтјеву за понављање избора, који су потписали представници странака ове коалиције, наведено је да нерегуларност потврђује чињеница да је неколико дана након избора пребивалиште у Сребреници одјавило 350 Бошњака, а да је неправилности потврдило и поновно бројање гласова са сребреничких биралишта у ЦИК БиХ.
Бирачко мјесто за гласање на непотврђеним гласачким листићима више пута је затварано и није почело са радом у предвиђено вријеме, гласови путем поште нису потписали бирачи, нису пребројани сви гласови које су прикупили мобилни тимови, што потврђују чланови бирачких одбора и мобилних тимова, неки су од наведених разлога због којих се тражи понављање избора у Сребреници.
У захјеву се тражи провјера оригиналних потписа потписаних бирача на неким бирачким мјестима, као што су Горњи Поточари и Сућеска и гласова у одсуству, јер постоје индиције да је била енормна излазност и да је неко гласао умјесто лица која нису дошла да обаве гласање на тим биралиштима.
Представници "Коалиције за Републику Српску“ због свих уочених неправилности не признају изборне резултате у овој општини које је саопштио ЦИК БиХ.
Према изборним резултатима ЦИК-а, 4.455 гласова или 47,1 одсто за начелника општине добио је Ћамил Дураковић, који је као независни и једини бошњачки кандидат имао подршку свих бошњачких партија.
Иако је Дураковић на редовним бирачким мјестима у Сребреници добио око 565 гласова мање од заједничког кандидата "Коалиције за Републику Српску" Весне Кочевић, гласови који су стигли у врећама и овога пута су пресудили изборни резултат у овој општини, сматрају у српској коалицији.
Дураковић је, како је и најављивао у предизборној кампањи, побиједио захваљујући гласовима из дијаспоре са 1.170 гласова из иностранства који су гласали у одсуству и 328 гласова путем поште.
Кочевићева је укупно добила гласове 3.663 бирача или 38,7 одсто бирачког тијела, што је за 792 гласа мање од Дураковића. Независни кандидат Радојица Ратковац добио је 1.340 гласова или 14,7 одсто.
Према утврђеним и објављеним резултатима ЦИК БиХ седам одборничких мјеста има Савез СДА-СБиХ, шест одборника ће имати СНСД, три СДС-а, а по два СДП БиХ и СББ. По једно одборничко мјесто освојили су ДНС и Савез СНС-ДП, а испред националних мањина са 90 добијених гласова одборник ће поново бити Ром Мухарем Хакић.
Уколико се не понове избори и остану ови резултати, они показују да ће и српски и бошњачки блок имати по 11 одборника у Скупштини општине Сребреница и да ће многе одлуке зависити од гласа ромског одборника.
У претходном сазиву сребреничке Скупштине било је 27 одборника од којих 15 бошњачких и 11 српских, те један Ром.
Број одборника је смањен на 23 и српске странке су задржале 11 одборничких мјеста, док бошњачке партије имају 4 одборника мање него у претходном сазиву.
Бошњачке партије имале су већину у сребреничкој Скупштини од 1999. године и након непуних 14 година изједначен је број бошњачких и српских одборника иако је, према свим показатељима па и бирачким списковима, већинско српско становништво, али гласови из иностранства, односно оних који не живе нити се намјеравају вратити да живе у Сребреници, одлучују ко ће имати власт у овој општини и тако већ 14 година у овој средини влада мањина над већином.
Према подацима ЦИК-а укупно је на изборе изашло 12.390 бирача који су гласали за сребреничке органе власти. Важећих гласачких листића било је 9.163,неважећих 422 и празних-неважећих 150.
На редовним биралиштима гласала су 7.543 бирача, путем поште 379, у одсуство и посредством мобилних тимова чак 1.115 и 126 на потврђеним гласачким листићима.