Сребреница: Изградити хотеле и бањске капацитете
Савјетник за привреду и развој у сребреничкој општини Ћазим Салимовић рекао је да општина покушава да подстакне инвеститоре да наставе радове на изградњи започетих хотелских и бањских капацитета у овом мјесту, који су у прекиду више од двије године. „Општина је упутила захтјев инвеститору, Фабрици дувана Сарајево, да настави радове и убрза завршетак изградње и […]

Савјетник за привреду и развој у сребреничкој општини Ћазим Салимовић рекао је да општина покушава да подстакне инвеститоре да наставе радове на изградњи започетих хотелских и бањских капацитета у овом мјесту, који су у прекиду више од двије године.
„Општина је упутила захтјев инвеститору, Фабрици дувана Сарајево, да настави радове и убрза завршетак изградње и опремања хотела који гради у Сребреници, да би он коначно почео са радом и био у функцији“, каже Салимовић.
Изградња хотела са четири спрата и предвиђених 38 лежајева почела је прије пет година. Радови на изградњи су у том периоду у више наврата прекидани и настављани.
Чланови општинског руководства, а и грађани очекују да ће након формирања нове власти на свим нивоима у БиХ бити завршени радови и да ће овај хотел почети да ради, јер сматрају да то зависи и од политичких одлука и амбијента.
Салимовић каже да би почетком рада хотела коначно био уређен простор око хотелског објекта, запослено планираних 25 радника и да би био већи прилив туриста и пословних људи који би имали и могућност ноћења и задржавања у овом мјесту.
„Већим приливом гостију и њиховим дужем задржавањем у Сребреници биле би успостављене нове привредне везе, развој туризма и економски опоравак ове средине. Био би то импулс даљем привредном развоју“, сматра Салимовић.
Према његовим ријечима, општина Сребреница апелује да све надлежне институције помогну да се превазиђу нејасноће о правима коришћења љековите минералне воде Губер, као и питање градње бањских и хотелских капацитета, те објекта за паковање љековите воде и њеног пласмана на тржиште на шта се чека већ неколико година.
Те објекте почело је градити новоформирано Акционарско друштво „Бања Губер“, као купац бившег туристичко-бањског комплекса „Губер бања“ и радови су прекинути прије двије године због проблема у вези са прибављањем дозвола и сагласности.
„Интерес ове општине и њених грађана, а требало би да буде и шире заједнице, јесте да се заврше започети објекти и да се што прије почне са коришћењем љековите воде као природног ресурса, постојећих објеката и завршетка оних чија је градња заустављена, а у њих су већ уложена знатна финансијска средства“, рекао је Салимовић.
Он наглашава да је ријеч о ресурсу од посебног интереса, јер је Бања „Губер“ прије посљедњег рата доносила велики приход у буџет сребреничке општине и огромна је штета што се то природно богатство годинама не користи.
Ријеч је о економској, али и штети у хуманом смислу, јер многи пацијенти нису у могућности да се лијече од неких обољења, за чије лијечење највећу помоћ пружа стручна терапија Губер водом.
Салимовић је оцијенио да експлоатација воде Губер, као природног ресурса за лијечење и рехабилтацију пацијената, туристичке намјене и за паковање и продају љековите воде на тржишту може да обезбиједи отварање око 300 нових радних мјеста.
„Индиректно би било отворено много више радних мјеста у трговини и за обезбјеђење пољопривредних намирница за спремање хране за госте и пацијенте у тим бањским и туристичким капацитетима, а то доводи до унапређења развоја пољопривреде и трговине, али и до обезбјеђења знатних новчаних средстава у општински буџет за општи развој овог мјеста“, закључио је Салимовић.