Србија посматрач у ОДКБ

Србија ће ускоро добити статус сталног посматрача у "Организацији споразума о колективној безбедности” (ЦСТО) коју чине Русија, Белорусија, Казахстан, Јерменија, Таџикистан и Узбекистан, а у наредном периоду о томе ће расправљати и Скупштина Србије која би требала да оформи делегацију парламентараца у циљу прикључења овој Евроазијској организацији. Ово је пренео утицајни руски државни портал “Вести.ру” […]

петак, новембар 30, 2012 / 16:39

Србија ће ускоро добити статус сталног посматрача у "Организацији споразума о колективној безбедности” (ЦСТО) коју чине Русија, Белорусија, Казахстан, Јерменија, Таџикистан и Узбекистан, а у наредном периоду о томе ће расправљати и Скупштина Србије која би требала да оформи делегацију парламентараца у циљу прикључења овој Евроазијској организацији.

Ово је пренео утицајни руски државни портал “Вести.ру” који чланство Србије у војно-политичкој заједници држава Евроазије (ЦСТО) наводи као један од резултата недавне посете заменика рускох премијера Дмитрија Рогозина Београду.

О могућности уласка Србије у Евроазијски савез извештавају и РИА Новости које наводе да би поред наше земље, чланица СТО могла да постане и Украјина.

-За сада се може говорити само о парламентарним и другим контактима заинтересованих страна у оквиру борбе са заједничким претњама и изазовима тероризмом, трговином наркотицима и људима али је то свакако пут ка пуноправном чланству у Евроазијски савез, наводе РИА Новости.

Москва, која је иницирала стварање ЦСТО, у последње време инсистира на јачању и институционализацији те организације. Са тим циљем формиране су колективне оружане снаге за оперативно деловање, које би могле да делују на територији било које земље чланице, а чију окосницу чине руске трупе. Евроазијску организацију ЦСТО на Западу карактеришу као својеврстан одговор Москве и Руске федерације НАТО пакту.

Војно-политичка заједница ЦСТО створена је од стране једног броја држава Евроазије на основу Уговора о колективној безбедности (ЦСТ) који је потписан ј15. маја 1992.

Према Уговору, државе чланице гарантују своју безбедност на колективној основи. Према члану 4 предвиђено је да у случају акта агресије против било које од држава чланица остале чланице пруже неопходну помоћ укључујући и војну помоћ.
У Русији али и ван ње , организацију ЦСТО виде као наследницу некадашњег Варшавског уговора који је током хладног рата педесетих година али и касније представљао противтежу НАТО пакту.

Генерал-пуковник Леонид Ивашов, који је био један од учесника уговора потписаног у Ташкенту 1992. којимје створен Евроазијски савез недавно је изјавио како је стварање овакве организације било замишљено још пре 20 година како би се осигурала сигурност на “постсовјетском простору” и да ЦСТО свакако предтавља велики корак напред за глобални мир.



0 КОМЕНТАРА

  1. O, kako ce li biger na ovo da reaguje. On bi
    Srbiju smoždio da može. I za Palestinu mi je drago, osramoti nas firči. Bolje bi bilo da ponekad uvuče jezik u veliko dupe. I sinoć emisija sa Ivanom Ivanovićem bruka njegova. Laže, petlja, nedolično se ponaša, ruga se sam sa sobom.On Holbruku po pstu? Puzao je pred njim , kao sto puze pred Estonkom, Olbrajtovom papom… Kase bile prazne kada je došao pa isao kod Mila po pare….
    Jedino mu cestitam na HRABROSTI da zapjeva sa Marinkom hahahaha, budala i krivih drva nikada neće nestati,
    „ipak je hrabrost zapjevati sa Marinkom“.

  2. herc64, 01.12.2012. 12:00:54

    😉

    Итекако добра вијест.
    Е сад ако је руска процјена да Србији може испоручити такву врсту опреме, ракетних система, авиона,…онда контам двије ствари.
    Прва конотација није баш повољна за нас, а то је да би ми поново могли послије Сирије доћи на удар нато-фашиста, па се Руси на вријеме обезбјеђују као у шаху.
    Друга је да су Руси процјенили да су ови други у Србији ипак директнији и одговорнији од оних жутаћа, па се одлучили коначно покренути нешто за нас, а то је добро да коначно скинемо с к. оне жутаре заједно са њиховом маскотом додиком из лакташа, све то послати на сметљиште историје и добро кречом спржити, да се не шире бакцили иза њиховог отпада.

  3. Вијест јесте добра све док западне силе поново не поставе своје коњушаре на чело Русије. Међутим, Србија и нема неког избора и свакако да је боље бар покушато борити се за мјесто под Сунцем, него радосно хитати у своју пропаст, што је радила претходна издајничка власт у Београду. Не треба превидјети ни ову вијест:

    http://www.advance.hr/vijesti/merkel-i-putin-u-moskvi-sastanak-vrijedan-2-5-milijardi-eura/

    Да не буде опет „ШВАБА ЈАШЕ КОЊА СВОГА………“

Оставите одговор