Србија: Пола милиона евра максималан износ реституције

Пола милиона евра је максимални износ који ће бивши власници одузете имовине у процесу реституције моћи да добију, каже потпредсЈедник Владе Србије Божидар Ђелић, објашњавајући да се до тог износа дошло послије дугог вагања и на основу искустава земаља у окружењу, попут Хрватске, која је одредила исти лимит. Он каже да је у коначној верзији […]

среда, септембар 7, 2011 / 10:41

Пола милиона евра је максимални износ који ће бивши власници одузете имовине у процесу реституције моћи да добију, каже потпредсЈедник Владе Србије Божидар Ђелић, објашњавајући да се до тог износа дошло послије дугог вагања и на основу искустава земаља у окружењу, попут Хрватске, која је одредила исти лимит.

Он каже да је у коначној верзији Закона о враћању одузете имовине и обештећењу, који је јуче усвојила Влада Србије, циљ да се парама свих грађана исправи неправда у највећем броју случајева, а не да се створи нова класа ултрабогаташа.

– Процјене су да би од 150.000 заинтересованих, пар хиљада људи могло да добије и више од тог износа да нема ограничења. Они би узели већи дио суме од двије милијарде евра науштрб свих других који потражују обештећење. Ово рјешење је од општег интереса јер ће омогућити да огромна већина има већу корист од реституције. Истовјетно ограничење примјенила је и Хрватска.

Да ли за сваку имовину може да се добије по пола милиона евра?

– Пола милиона евра је максимални износ по насљеђу и по особи. На примјер, ако неко насљеђује имовину од неколико бивших власника, тај неко неће моћи да добије више од пола милиона евра, без обзира на број власника које насљеђује. Ако се неки дијелови насљедства могу вратити у натури, то ће бити и урађено.

Многи грађани негодују због тога што се у вријеме кризе издвајају толика средства.

– Реституција интересује око 150.000 грађана и њихових породица. Вјерујем да ће велика већина подржати разумно исправљање ове неправде, али не на начин да се из буџета Србије, односно пореза које плаћају људи који имају просјечну плату 320 евра, формирају богаташи чија је имовина вриједна десетине милиона евра.



Оставите одговор