Србија: Ништа од договора Владе и малинара

Разговори малинара и представника Владе Србије нису успјели, изјавио је представник произвођача малина Драган Терзић и најавио радикализацију протеста. Терзић, који је предсједник Скупштине Уније произвођача малина, оптужио је Владу за превару, јер је обећала да ће са малинарима разговарати министар пољопривреде Душан Петровић и евентуално премијер Мирко Цветковић, а на састанку су се појавили […]

среда, септембар 14, 2011 / 08:33

Разговори малинара и представника Владе Србије нису успјели, изјавио је представник произвођача малина Драган Терзић и најавио радикализацију протеста.

Терзић, који је предсједник Скупштине Уније произвођача малина, оптужио је Владу за превару, јер је обећала да ће са малинарима разговарати министар пољопривреде Душан Петровић и евентуално премијер Мирко Цветковић, а на састанку су се појавили помоћници министра Милош Миловановић и Љубиша Димитријевић.

"Предложићемо радикализацију протеста, придружују нам се и из других општина, а придружиће нам се и сточари. Има да се дигне цела Србија, јер овако више не може", рекао је Терзић послије састанка у Влади Србије, пренијели су медији у Србији.

Произвођачи малина из западне Србије траже да откупна цијена малина буде једнака за све произвођаче.

Малинари протестују у Бајиној Башти, Пријепољу, Прибоју, Новој Вароши, Ивањици, Пожеги, Косјерићу и Александровцу са захтјевом да откупна цијена малина, која је сада 85 до 95 динара, буде повећана на 100 динара, а субвенције за извоз да буду 26 динара по килограму.

Протест малинара почео је 11. септембра, а полиција им је забранила да тракторима дођу у Београд.

Помоћник министра пољопривреде и трговине Милош Миловановић изјавио је да није реалан захтјев малинара за давање субвенција од 26 динара по килограму тог воћа и да као такав не може бити испуњен.

Након разговора са представницима произвођача малине из западне Србије он је рекао да њихов начин изражавања незадовљства неће допринијети постизању договора са хладњачарима и додао да су једини пут за рјешавање проблема у тој врсти производње адекватан дијалог и комуникација.

Миловановић је истакао да је хладњачарима са територије цијеле Србије на располагању могућност да преко Фонда за развој узму повољне кредите и на тај начин малинарима исплате тражену откупну цијену малине од 100 динара, што је за 10 динара више од тренутне тржишне цијене.

Миловановић је подсјетио да су хладњачари и произвођачи из ариљског краја недавно успјели да на такав начин ријеше проблеме који су постојали, напомињући да ће Фонд за развој веома брзо почети исплату тих средстава.



Оставите одговор