Србија: Коалиција избјегличких удружења тражи да остане тужба против Хрватске
Коалиција удружења избјеглица из Хрватске затражила је данас од Владе Србије да не повуче контратужбу за геноцид против Хрватске, оцјењујући да такав потез неће допринијети рјешавању отворених питања двије државе, успостављању пријатељских односа и стварном помирењу српског и хрватског народа. "У случају да Влада Србије донесе одлуку о повлачењу контратужбе, то ће значити наставак политике […]
Коалиција удружења избјеглица из Хрватске затражила је данас од Владе Србије да не повуче контратужбу за геноцид против Хрватске, оцјењујући да такав потез неће допринијети рјешавању отворених питања двије државе, успостављању пријатељских односа и стварном помирењу српског и хрватског народа.
"У случају да Влада Србије донесе одлуку о повлачењу контратужбе, то ће значити наставак политике попуштања и лажног помирења преко леђа избеглих и прогнаних Срба који су оштећена страна", наводи се у саопштењу Коалиције.
Политика лажног помирења, како је оцијењено из Коалиције, није ни у интересу Србије јер се проблеми држе под тепихом, а могу једног дана да доведу до нестабилности и сукоба у региону западног Балкана.
Коалиција удружења избјеглица поручила је да је спремна да пристане на повлачење тужбе и контратужбе једино у случају ако Хрватска прихвати иницијативу да са Србијом отвори суштински дијалог с циљем проналажења свеобухватног, правичног и трајног рјешења бројних проблема избјеглих и прогнаних Срба и осталих оштећених грађана.
Из Коалиције су навели да темељ дијалога мора да буде Анекс Г Бечког споразума о сукцесији, у коме се јасно наводи да ће свим грађанима бити заштићена и враћена права која су имали на дан 31. децембра 1990. године, а сви уговори склопљени за вријеме рата под пристисцима и пријетњама биће ништавни.
Ријеч је о повратку одузете имовине и стечених права, успостављању истих стандарда у суђењима за ратне злочине, рјешавању питања несталих лица, накнади штете за уништену имовину, обиљежавање мјеста страдања Срба, давању материјалне и моралне сатисфакције породицама жртава, обнови споменика и јавних објеката који су срушени за вријеме рата, ексхумирање посмртних остатака жртава усташког геноцида за вријеме Другог свјетског рата и сахрани у складу са хришћанским обичајима.
Коалиција удружења избјеглица сматра да се дијалогом мора ријешити и питање границе на Дунаву и стварaти услови за несметани улазак српског капитала у Хрватску, какав има хрватски капитал у Србији.
Министар спољних послова Хрватске Весна Пусић изјавила је да ће Загреб повући тужбу за геноцид против Србије, јер се том оптужбом "дижу ниске страсти, а то није морално према народу".