10:07 Прави пријатељ: Лукашенко обећао помоћи Српску, а ми му шаљемо Сребренку Голић10:04 И да га нису употријебили, и да јесу, ово је дно: Вучевић пише Венсу да се САД укључе у истрагу око звучног топа10:00 Пољски министар одбране поздравља разговоре Путин-Трамп као први корак у правом смијеру17:41 Гогановић са Ефбиховцима и Натовцима каже да је потребно да се млади мотивишу да им се придруже17:37 Дачић показао звучни топ и рекао да га МУП Србије није користио на протесту у суботу17:32 Сипа јуче хапси по Српској, Додик данас каже да то раде по измишљеним законима17:29 Директор Хеликоптерског сервиса РС, демантовао да је Стевандић прешао из Србије хеликоптером17:27 Суд досудио скоро шест милиона евра за оштећене приликом масакра у ОШ Владислав Рибникар Београд17:20 Трамп разговарао са Зеленским, о оном што је причао са Путином17:16 Швајцарска скупштина, против слања додатне помоћи режиму у Кијеву

СПЦ: Спорне папине изјаве

Српска православна црква оцијенила је да је поглавар Римокатоличке цркве папа Бенедикт Шеснаести током недавне посјете Загребу упутио и двије контроверзне поруке о југоисточној Европи и загребачком надбискупу Алојзију Степинцу. Једна од тих порука односи на папине ријечи да Хрватска треба да уђе у ЕУ, јер није на Балкану, него у средњој Европи, док се […]

петак, јун 24, 2011 / 09:06

Српска православна црква оцијенила је да је поглавар Римокатоличке цркве папа Бенедикт Шеснаести током недавне посјете Загребу упутио и двије контроверзне поруке о југоисточној Европи и загребачком надбискупу Алојзију Степинцу.

Једна од тих порука односи на папине ријечи да Хрватска треба да уђе у ЕУ, јер није на Балкану, него у средњој Европи, док се друга односи на његове изјаве о Алојзију Степинцу, загребачком надбискупу из Другог свјетског рата, наводи се у саопштењу објављеном на сајту СПЦ.

СПЦ изражава наду да папа није имао намјеру да југоисточни дио Европе, познат и као Балкан, смјести изван Европе, те подсјећа да је југоисточна Европа некада била средишњи простор Римског Царства, касније Румелија (у преводу Римска земља), која сада носи турски назив Балкан.

Српска црква се нада да папа том изјавом није намјеравао да Балкан смјести некуд изван Европе, нити пак да се врати на почетак 16. вијека када је његов претходник Лав Десети Хрватску означио као "предзиђе хришћанства".

У саопштењу се подсјећа да су и многобројни Срби граничари у вријеме Зринских и Франкопана чували "предзиђе хришћанства", као и да послије пет вијекова живота на тим просторима у Хрватској Срба "наједном више нема или опстају као остатак што покланог што протјераног народа".

СПЦ наводи да су додатну контроверзу изазвале папине ријечи да је кардинал Степинац "био против усташког режима" и да је "бранио право човечанство против тог режима тиме што је бранио Србе, Јевреје, Роме".

Српска црква сматра да је улога Степинца у одбрани Срба, Јевреја и Рома "у најмању руку једнострано пренаглашена или на силу исконстриусана", а да су прећуткиване или минимизиране његове "идеолошки мотивисане и јавно исказиване анимозности према православљу, јеврејству, српству и још понечем".

У саопштењу СПЦ, које је потписао епископ бачки Иринеј, поздравља се папин позив вјерницима да се трајно заузимају за помирење међу подијељеним хришћанима, као и међу хришћанима и муслиманима.

"Многе поруке које је римски првосвештеник, као врхунски теолог, упутио из Загреба, универзалне су и могу бити примењене у васцелом хришћанском свету. То су, пре свега, оне поруке које охрабрују хришћанске породице да се одупру духу секуларизације и негују светињу живота, брака и породице. Исто тако, значајне су и поруке упућене младима који су у узрасту када траже смисао живота", истиче се у саопштењу.



Оставите одговор