Шпанија: Бака упропастила ремек дјело и привукла хиљаде туриста
Шпански градић чудесно се опоравио након што је тамошња пензионерка уништила фреску из 19. вијека. Њен чин изазвао је с једне стране међународну спрдачину, а с друге очај историчара умјетности. Како пише Индпендент, Сецилија Гименез (83) прије двије године покушала је рестаурирати фреску ‘Еcce homо’ која приказује Исуса Христа окруњеног трњем у римокатоличкој цркви Сантуарио […]

Шпански градић чудесно се опоравио након што је тамошња пензионерка уништила фреску из 19. вијека. Њен чин изазвао је с једне стране међународну спрдачину, а с друге очај историчара умјетности.
Како пише Индпендент, Сецилија Гименез (83) прије двије године покушала је рестаурирати фреску ‘Еcce homо’ која приказује Исуса Христа окруњеног трњем у римокатоличкој цркви Сантуарио де ла Мисерикордија, у малом шпанском граду Борја покрај Зарагозе. Чувени рад сликара Елијаса Гарције Мартинеза посљедњих 100 година заузимао је почасно мјесто у цркви. Фреска је због влаге пропадала, а Сецилија Гименез то више није могла гледати па се прихватила посла.
Иако се тај чин на почетку водио као тежак случај вандализма, госпођа Гименез сама се предала полицији и признала да је она та која је, у најбољој намјери, покушала поправити своју омиљену икону.
Но, иронијом судбине, глас о уништеном ремек-дјелу се проширио и изазвао невиђени туристички бум у граду са само 5.000 становника. Осим тога, умјетнички подухват госпође Гименез био је инспирација и за једну комичну оперу. Либретист Ендрју Флек, који је отпутовао у Борју како би истражио пројект, описао је инцидент као "чудо".
– За мене, ово је прича о вјери, рекао је Флек за Њујорк Тајмс.
Од ‘рестаурације’ до данас више од 150.000 туриста посјетило је град само како би видјели слику на зиду црквице – уз прилог од 1 евро – и то иза прозирног пластичног заслона.
– Зашто је људи долазе видјети ако је то тако лоше умјетничко дјело? – додао је Флек – “То је нека врста ходочашћа, које су медији претворили у феномен. Чудни су путеви Божји. Твој пад, могао би бити чудо."
Овог Божића нови и унапријеђени ‘Есе Хомо’ отиснут је на локални листић лутрије, појављује се у једном мањем филму, а добродушну "рестаураторицу" претворио је у локалну звијезду.
Тако је фрескина слава стабилизовала буџет града у којем је нестало преко 300 радних мјеста за вријеме рецесије у Шпанији.