Снажан скок акција на свјетским берзама

На свјетским су берзама цијене акција прошле седмице снажно порасле, захваљујући поруци америчког Феда да ће бити ‘стрпљив’ по питању повећања камата и да ће се привреда САД-а настављати стабилно опорављати. На Вол Стриту је Доу Џонс скочио три одсто, на 17.804 бода, док је С&П 500 порастао 3,4 одсто, на 2.070 бодова, а Насдак […]

недеља, децембар 21, 2014 / 15:04

На свјетским су берзама цијене акција прошле седмице снажно порасле, захваљујући поруци америчког Феда да ће бити ‘стрпљив’ по питању повећања камата и да ће се привреда САД-а настављати стабилно опорављати.

На Вол Стриту је Доу Џонс скочио три одсто, на 17.804 бода, док је С&П 500 порастао 3,4 одсто, на 2.070 бодова, а Насдак индекс 2,4 одсто, на 4.765 бодова.

Све до сриједе цијене су акција биле под снажним притиском, настављајући негативни низ од претходне седмице, када су Доу Џон и С&П 500 индекс потонули више од 3,5 одсто, највише у више од двије и по године, због пада цијена нафте и руске рубље, те назнака успоравања раста највећих свјетских привреда.

Међутим, у сриједу су цијене акција нагло скочиле јер су челници Феда након дводневне сједнице поручили да се америчка привреда стабилно опоравља. У саопштењу су изоставили фразу о држању камата на ниским нивоима још ‘одређено вријеме’, чиме су сигнализирали да ће камате бити повећане, али су поручили и да ће бити ‘стрпљиви’ по том питању.

То значи, како је на конференцији за медије појаснила предсједница Феда Џенет Јелен, да челници централне банке неће повећати камате на неколико наредних сједница, што је на тржишту протумачено да нема заоштравања монетарне политике барем до јуна наредне године.

Јелен је казала да је Фед, и поред оштрог пада цијена нафте, увјерен да ће инфлација постепено расти према циљаних два одсто, те да ће се стабилан раст привреде наставити. Док не дође вријеме за подизање камата, доћи ће до даљњег пада стопе незапослености и побољшања на тржишту рада, додала је она.

Челници Феда очекују раст америчког бруто домаћег производа (БДП) у наредној години између 2,6 и три одсто, док би стопа незапослености могла пасти са садашњих 5,8 одсто, најнижег нивоа у шест година, на 5,2 или 5,3 одсто до краја наредне године.

„Фед је поручио да је увјерен у раст привреде и да ће опрезно приступити повећању камата јер не жели пореметити пословне услове. Поручио је да се ради о постојаној монетарној политици те ће и даље пружати подршку цијенама имовине“, каже Скот Клемонс, стратег у Браун Брадерс Хариман Прајват Бенкинг.

Након порука Феда, панику због оштрог пада цијена нафте и руске рубље те низа назнака слабости највећих свјетских привреда замијенила је на тржишту еуфорија, која је потрајала све до петка.

„Ове је седмице дошло до промјене игре. Јефтин новац и даље пружа подршку тржишту, па су сва страховања пала у други план“, каже Адам Сархан, директор у компанији Сархан Капитал.

Позитивно је крајем седмице на тржишта утицала и стабилизација цијена нафте и руске рубље. Уз то, јапанска централна банка обећала је да ће и даље водити врло лабаву монетарну политику, а то се очекује и од монетарних власти еврозоне и Кине.

„И наредне седмице очекујем врло нестабилно трговање, с обзиром на оштре падове и успоне протеклих седмица. Али и због празника, због чега ће обим трговања бити мањи, што обично изазива веће осцилације цијена акција“, каже Мајкл Џејмс, директор у компанији Ведбуш Секјуритис.

И на европским су берзама цијене акција прошле седмице снажно порасле. Лондонски ФТСЕ индекс ојачао је 3,9 одсто, на 6.545 бодова, док је франкфуртски ДАX скочио 2,0 одсто, на 9.786 бодова, а паришки ЦАЦ 3,2 оссто, на 4.241 бод.

На Токијској је берзи, Никеи индекс прошле седмице ојачао 1,4 одсто, на 17.621 бод.



Оставите одговор