Смијењен директор Банке Српске!

Агенција за банкарство Републике Српске смијенила је директора Банке Српске Здравка Тривунчића због кршења одлуке Агенције којом је банци било забрањено да прима депозите, ексклузивно сазнаје пословни портал Капитал. Агенција је Рјешење о суспензији Тривунчића донијела у петак, 31. октобра и истовремено наредила Надзорном одбору Банке Српске да хитно именује вршиоца дужности. Тривунчић је прекршио […]

понедељак, новембар 2, 2015 / 12:26

Агенција за банкарство Републике Српске смијенила је директора Банке Српске Здравка Тривунчића због кршења одлуке Агенције којом је банци било забрањено да прима депозите, ексклузивно сазнаје пословни портал Капитал.

Агенција је Рјешење о суспензији Тривунчића донијела у петак, 31. октобра и истовремено наредила Надзорном одбору Банке Српске да хитно именује вршиоца дужности.

Тривунчић је прекршио неколико прописа и одлука, а највећи му је пропуст што је Банка Српске наставила да прима депозите иако је то Агенција изричито забранила, с обзиром да је капитал банке знатно испод законског лимита од 15 милиона КМ и биће јој одузета лиценца уколико убрзо не буде докапиталозована.

Вујнић: Тачна информација

Предсједница Надзорног одбора Банке Српске Снежана Вујнић потврдила је тачност ове информације и најавила да ће се НО хитно састати већ данас уколико се утврди да то може јер је већина чланова поднијела оставке.

„Покушавам договорити састанак са Агенцијом за банкарством да добијемо тумачење да ли Надзорни одбор може донијети одлуку о именовању вршиоца дужности директора Банке Српске, с обзиром да су три од пет чланова поднијели оставке, али оне још нису прихваћене од скупштине акционара. Уколико став Агенције буде позитиван, већ данас ћемо се састати и именовати вршиоца дужности“, рекла је Вујнић.

Надзорни одбор Банке Српске не функционише већ мјесецима јер су оставке поднијели Вујнић, Бранислава Милекић директорица Електропривреде РС и Младен Милић директор Фонда ПИО.

На питање да ли је Агенција дала неки рок Надзорном одбору за именовање вршиоца дужности Вујниће каже: „Није, већ пише „одмах““.

Она није могла говорити о разлозима суспензије директора, упућујући нас на Агенцију за банкарство у којој нису одговарали на телефонске позиве.

Лиценца следећа

Банка Српске умјесто приказане добити од 298 хиљада КМ је прошле године заправо пословала са губитком од минимално 17 милиона КМ. „Банка не испуњава законске услове за пословање које је прописала Агенција за банкарство Републике Српске, а њени финансијски извјештаји не дају истинит и објективан приказ стања имовине и обавеза“, закључено је у ревизорском Извјештају о пословању банке за 2014. годину.

Независни ревизор је Банци Српске дао чврсто и аргументовано негативно мишљење са низом примједби на њено пословање и фризирање пословних резултата, од погрешних књижења, резервација, исправки вриједност хартија од вриједности из иностранства, до процјене ненаплативости кредита, неусклађеност са прописима Агенције, па до процјене вриједности имовине.

Сада је јасније због чега је Управа Банке Српске упорно од јавности скривала ревизорски извјештај иако је законски рок за његову објаву истекао још прије два и по мјесеца (31.мај). Ревизорски извјештај је завршен и потписан 26. маја ове године.

У Ревизорском извјештају јасно је наведено да је банка прецијенила своје приходе и подцијенила расходе за минимално 3,5 милиона КМ, али детаљном анализом ревизорског мишљења, који су за портал Капитал урадили банкарски стручњаци, утврђено је да је скривени губитак Банке Српске већи од 17 милиона КМ. Прецизан износ, за колико је губитак већи од 17 милиона, тешко је утврдити јер су ревизори „ЕФ Ревизора“ Милан Кондић и Срећко Видовић у објављеном скрећеном Ревизорском извјештају, били двосмислени у оцјенама, избјегавајући прецизирати колико износи разлика између приказаних и стварних вриједности погрешних књижења.

Предсједник РС-а Милорад Додик раније је најавио продају 75 посто капитала банке за 17 милиона евра, уз обавезу купцу да уложи додатних 300 милиона евра.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор