Служен парастос Србима страдалим на Петровачкој цести
Његово преосвештенство владика бихаћко-петровачки Хризостом данас је служио парастос на Јањилама, код Петровца, гдје је откривен метални крст висине 6,5 метара као знак сјећања на Србе који су у егзодусу из Републике Српске Крајине страдали на Петровачкој цести. Директор Републичког центра за истраживање ратних злочина Јанко Велимировић рекао је новинарима да упркос бројним доказима о […]
Његово преосвештенство владика бихаћко-петровачки Хризостом данас је служио парастос на Јањилама, код Петровца, гдје је откривен метални крст висине 6,5 метара као знак сјећања на Србе који су у егзодусу из Републике Српске Крајине страдали на Петровачкој цести.
Директор Републичког центра за истраживање ратних злочина Јанко Велимировић рекао је новинарима да упркос бројним доказима о злочинима почињеним над Србима током и након "Олује", које је МУП Републике Српске /РС/ поднио Тужилаштву БиХ, правосуђе БиХ никог није процесуирало.
Он је рекао да посљедње изјаве хрватских званичника у којима се наводи да је операција "Олуја" за Хрватску била брилијантна и ослободилачка акција не представљају никакву утјеху породицама српских жртва.
Координатор Документационо-информационог центра "Веритас" за Српску Мира Јовановић изјавила је да су на Петровачкој цести невино страдали српски цивили од хрватске авијације, која је гађала избјегличку колону.
"Најжалоснија чињеница је да је овдје од деветоро погинулих страдало четворо дјеце узраста од пет до 13 година", истакла је Јовановићева.
Вијенце код Спомен-крста на Петровачкој цести положили су делегације "Веритаса", Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила РС, Удружења породица несталих "Суза", Личко-сењске жупаније и општине Доњи Лапац.
За злочине у "Олуји" и послије те акције пред Хашким трибуналмом осуђени су хрватски генерали Анте Готовина на 24, а Младен Маркач на 18 година затвора и у току је жалбени поступак на првостепену пресуду.
Акција "Олуја" почела у јутарњим часовима 4. августа 1995. године гранатирањем насељених подручја сјеверне Даламције, Кордуна, Лике и Баније. Потом су хрватске снаге, уз одобрење и подршку НАТО, а у садејству са ХВО и Армијом БиХ, извршиле агресију на та подручја, која су била под заштитом УН.
За свега неколико дана са вијековних српских огњишта протјерано је око 220 000 становника, убијена су 1 934 лица, од којих 1 196 цивила и причињена је огромна материјална штета.
Низом манифестација од 3. до 7. августа обиљежава се 16 година од прогона Срба из Републике Српске Крајине у хрватској војно-полицијској акцији "Олуја". Манифестације организује Одбор за његовање традиција ослободилачких ратова Владе РС, а додатне садржаје Документационо-информациони центар "Веритас".
Бог велики да прости душе невино страдалх људи, жена и дјеце српске, који ником ништа нажао нису учинили, а правда да стигне џелате и убице њихове и на овом и на оном свијету!
Ово је тежак злочин, за који опет нико није осуђен! Докле?