Словенци доказали да је зика узрочник микроцефалије

Истраживачи Медицинског факултета и Универзитетског клиничког центра у Љубљани први су на свијету доказали да зараженост вирусом зика у вријеме трудноће узрокује мождана оштећења плода. Престижни медицински часопис Њу Ингланд Џорнал оф Медисин (New England Journal of Medicine) објавио је 10. фебруара прилог истраживача Института за микробиологију и имунологију, Института за патологију Медицинског факултета у […]

четвртак, фебруар 11, 2016 / 19:31

Истраживачи Медицинског факултета и Универзитетског клиничког центра у Љубљани први су на свијету доказали да зараженост вирусом зика у вријеме трудноће узрокује мождана оштећења плода.

Престижни медицински часопис Њу Ингланд Џорнал оф Медисин (New England Journal of Medicine) објавио је 10. фебруара прилог истраживача Института за микробиологију и имунологију, Института за патологију Медицинског факултета у Љубљани, Клиничког одјељења за перинатологију Гинеколошке клинике УКЦ "Љубљана" и Клиничког центра за радиологију УКЦ "Љубљана" који доказује да вирус зика може из заражене мајке заразити мозак плода и у случају такве заразе узроковати трајно оштећење мозга и микроцефалију.

Словеначки допринос је преломан, наглашено је у УКЦ "Љубљана", јер су истраживачи до сада само сумњали на везу између вируса зика и микроцефалије, а тим истраживањем је присуство вируса зика у мозгу плода потврђено.

Управник Института за имунологију и микробиологију Мирослав Петровац је нагласио да таква истраживања обично трају око шест мјесеци, а словеначка екипа је са изузетном преданошћу и радом и про боно сарадњом биотехничких предузећа то успјела за три мјесеца.

Истраживање се темељи на случају раније здраве Европљанке, код које се у току боравка у Бразилу крајем првог тромјесечја трудноће, појавила болест са температуром и осипом.

Како је медијима објаснила управница љубљанског породилишта Наташа Тул Мандић, трудница је дошла на гинеколошку клинику на преглед ултразвуком у посљедњој трећини трудноће у октобру прошле године.

Ултразвуком је потврђено више неправилности у развоју плода и постељице, због чега је почето тражење узрока за то.

Због слабе прогнозе, односно слабо развијеног мозга плода, трудница се одлучила за прекид трудноће, а обдукција плода је потврдила тешка структурна оштећења мозга, чиме је потврђено да зика напада прије свега ћелије нерава.

Татјана Авшич Зупанц са Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Љубљани објаснила је да се плод може заразити с вирусом зика у било којем мјесецу трудноће, а оштећења су највећа ако се то деси у првој трећини трудноће.

Шта се дешава ако се плод зарази касније, наука још тачно не зна, али се вјерује да што је плод развијенији, вирус има мање могућности да оштети мозак и утиче на његов развој.

Вирус зика, који преноси тиграсти комарац врсте Аедес, обично се појављује у Африци и прошле године се проширио на Латинску Америку и Карибе, гдје је и забиљежен пораст новорођенчади са микроцефалијом.

До сада није било научно потврђених доказа да зика узрокује микроцефалију, а шеф уреда Свјетске здравствене организације у Словенији Маријан Ивануша рекао је да "словеначко истраживање представља изузетан каменчић у доказивању да вирус зика заиста може узроковати микроцефалију".

Код предузимања мјера против вируса, студија љубљанских истраживача, према његовом мишљењу, не представља нешто ново, јер за вирус зика нема лијека и вакцине и осим заштите од комараца, тренутно није могуће препоручити ништа друго.



Оставите одговор