Словачка: Погрешна одлука води политичара у затвор

Словачки званичници и политичари од државног врха до локалних самоуправа мораће од септембра много више да пазе на своје одлуке јер погрешне које нанесу већу имовинску штету држави, региону или општини воде на пет година у затвор. "Није нам циљ да се званичници плаше да одлучују, већ да добро размисле прије него што нешто ставе […]

четвртак, јул 14, 2011 / 16:40

Словачки званичници и политичари од државног врха до локалних самоуправа мораће од септембра много више да пазе на своје одлуке јер погрешне које нанесу већу имовинску штету држави, региону или општини воде на пет година у затвор.

"Није нам циљ да се званичници плаше да одлучују, већ да добро размисле прије него што нешто ставе на папир", казала је министарка правде Луције Житњанска.

Измјене Кривичног закона које је усвојио словачки парламент предвиђају казну затвора од једне до пет година ако штета пређе 133.000 евра – под условом да се на суду докаже да су оптужени свјесно прекршили закон.

До сада су званичници могли да буду кажњени само ако је доказано да су они од лоше одлуке имали имовинску или финансијску корист. Поред одговорности званичника за одлуке које су оштетиле државу или изазвале смрт или нарушиле здравље већег броја особа, у кривични закон су унијета још нека нова кривична дјела.

Затвором ће се кажњавати и до сада врло распрострањена куповина гласова на изборима за пар евра или за бесплатно брашно. И за ситну изборну корупцију – у виду јабука, брашна, шећера и по неколико евра за бирачки глас – од септембра пријети казна до двије године затвора, а то важи како за оног који мито нуди тако и за подмићеног који продаје свој глас.

Уколико бираче купује звачничник, казна је оштрија – до пет година затвора.

"Куповина бирачких гласова је најчешћи разлог поништавања избора. Представља велику опасност за слободно надметање политичких снага у демократском друштву и задире суштински у изборно право које гарантује Устав", рекла је министарка Житњанска, образлажући зашто тражи увођење тог новог кривичног дјела.



Оставите одговор