Шлиренцауер скочио у историју

Са само 23 године Аустријанац Грегор Шлиренцауер надмашио је не само ривале на јучерашњем такмичењу у ски летовима у Харахову, већ и све оне који су се икад такмичили у овом спорту. У истом дану забиљежио је двије побједе, будући да је суботње такмичење одложено за недељу због јаког вјетра, али и прва била му […]

понедељак, фебруар 4, 2013 / 08:29

Са само 23 године Аустријанац Грегор Шлиренцауер надмашио је не само ривале на јучерашњем такмичењу у ски летовима у Харахову, већ и све оне који су се икад такмичили у овом спорту.

У истом дану забиљежио је двије побједе, будући да је суботње такмичење одложено за недељу због јаког вјетра, али и прва била му је довољна да уђе у легенду.

Скоковима од 193,5 и 211 метара зарадио је 421,7 бодова – 0,3 бода више од свјетског шампиона у ски летовима Словенца Роберта Крањеца и забиљежио 47. побједу у такмичењима која се бодују за свјетски куп у каријери. Тиме је Шлиренцауер остварио побједу више од Финца Матија Никенена и, највјероватније, устоличио се за многа времена на врху најбољих смучара скакача свих времена.

Да међу данашњим ривалима нема равног двоструки узастопни побједник Новогодишње турнеје Четири скакаонице и водећи у Свјетском купу доказао је и у поподневном, редовном такмичењу. Побиједио је најдужим скоком такмичења од 197,5 метара (191,8 бодова), јер је друга серија отказана пошто су пријеподневно такмичење и прва серија подневног због честих прекида које је изазивао јак вјетар, трајали предуго. Друго мјесто освојио је, трећепласирани у првој серији домаћи такмичар Јан Матура са 194,5 метара и 187,2 бода, док је Словенац Јуриј Тепеш са 193,5 метра и 186,1 бодова изборио треће мјесто испред свог земљака Крањеца…

Тако се Тепеш први пут у каријери нашао на побједничком постољу на једном такмичењу за свјетски куп, а мало је недостајало да баш он одложи Шлиренцауерово славље на преподневном такмичењу.

У првом скоку син некадашњег југословенског репрезентативца Мирана Тепеша, освајача екипног сребра на Олимпијским играма у Калгарију 1988, извео је најдужи скок у историји скакаонице у Харахову.

Колико је тачно скочио остаће загонетка, али увелико је надмашио рекорд скакаонице од 214,5 метара. Међутим, електронско мјерење дужине било је постављено на само 215 метара, па му је „ручним” мјерењем додијељена даљина од 220 метара. Нажалост Тепеш је послије доскока пао па му рекорд није признат, а због пада је добио слабе оцјене па је у пријеподневном такмичењу био тек 15.

Али вратимо се правом јунаку Харахова Шлиренцауеру.

Поновимо да је надмашио за двије побједе Финца Никенена и сада има и једно мјесто на победничком постољу више од њега (у овој „дисциплини” рекордер је Финац Ахонен са 108 постоља), мада се реално гледајући још налази у првој половини своје каријере.

Шлиренцауер је на свјетским првенствима освојио пет златних (4 тимске) и једну сребрну медаљу, на свјетским првенствима у летовима четири златне (3 тимске) и сребрну, а на једином учешћу на олимпијским играма, у Ванкуверу 2010. златну у екипној и двије бронзане у појединачној конкуренцији.

Још у сезони 2008-2009. када је забиљежио засад једину победу у укупном пласману у свјетском купу забиљежио је рекордних 13 побједа у сезони (побједу више од Ахонена) и достигао Финце Ахонена и Хаутамекија и свог земљака Томаса Моргенштерна по броју узастопних побједа на такмичењима свјетског купа – 6. Уз то сакупио је укупно 2.083 бода, више него било ко прије и послије тога…

Сада Шлиренцауер води у Свјетском купу са 1.200 бодова, испред Норвежанина Бардала (757) и Немца Фојнда (656), што му гарантује нови тријумф, а и у Свјетском купу у летовима избио је на прво мјесто. Са 360 бодова води испред Словенга Роберта Крањеца (290) и Швајцарца Симона Амана (194)…



Оставите одговор