Шкрбић: ФБиХ дугује 2,4 милиона евра пензионерима у Србији

Завод за пензионо осигурање Федерације БиХ дугује 2,4 милиолна евра пензионерима у Србији, који су право на пензију остварили у ФБиХ, рекао је амбасадор БиХ у Србији Ранко Шкрбић. Шкрбић је навео да га је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Александар Вулин данас на састанку обавијестио да је ријеч о дуговању […]

среда, фебруар 4, 2015 / 11:39

Завод за пензионо осигурање Федерације БиХ дугује 2,4 милиолна евра пензионерима у Србији, који су право на пензију остварили у ФБиХ, рекао је амбасадор БиХ у Србији Ранко Шкрбић.

Шкрбић је навео да га је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Александар Вулин данас на састанку обавијестио да је ријеч о дуговању за прошлу годину и да ће то министарство упутити ноту ресорном министарству у Федерацији БиХ у коме ће затражити да дуговање буде измирено.

– Они ће се обратити нотом, образложењем, које ће ићи према Фонду ПИО/МИО ФБиХ, да би се овај дуг измирио и да би корисници пензија стечених у ФБиХ, који сада живе у Србији, могли да користе своје пензије на начин како су то до сада чинили, рекао је Шкрбић.

Он је прецизирао да ће нота бити достављена Амбасади БиХ, која ће је прослиједити Министарству цивилних послова БиХ.

Шкрбић је навео да је на састанку са Вулином разговарано и о могућностима прекограничне сарадње у области социјалне заштите, односно за кандидовање заједничких пројеката за средства из фондова ЕУ.

– Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије је у прилици да аплицира за различите фондове ЕУ, који се односе на јачање услуга социјалне заштите. Ти пројекти имају много већу снагу уколико за њих заједнички аплицира више земаља за заједничким пројектом, рекао је Шкрбић.

Он је додао да му је Вулин пренио идеју да би било корисно да министарства земаља региона, која у ингеренцији имају социјалну заштиту, тјешње сарађују.

Према Шкрбићевим ријечима, Вулин је указао да постоји простор за сарадњу Србије и БиХ имајући у виду да су то друштва у транзицији, која имају и заједничко искуство проблематике у вези са избјеглим и расељеним лицима.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор