Сјећамо се Исодоре Секулић и Радоја Домановића

На данашњи дан рођени су књижевници Радоје Домановић и Исидора Секулић, а такође, основана је Матица српска. Радоје Домановић је био књижевник и публициста, професор гимназије у Лесковцу, Врању и Пироту, покретач сатиричног листа "Страдија" (Овсиште, 16. 02. 1873 – Београд, 17. 08. 1908). Радоје Домановић је први прави сатиричар међу српским реалистима, сатира је […]

субота, фебруар 16, 2013 / 16:55

На данашњи дан рођени су књижевници Радоје Домановић и Исидора Секулић, а такође, основана је Матица српска.

Радоје Домановић је био књижевник и публициста, професор гимназије у Лесковцу, Врању и Пироту, покретач сатиричног листа "Страдија" (Овсиште, 16. 02. 1873 – Београд, 17. 08. 1908). Радоје Домановић је први прави сатиричар међу српским реалистима, сатира је главно обележје његовог талента. Он је творац српске сатиричне приповетке.

Исидора Секулић је књижевница и преводилац, академик (Мошорин, 16. 02. 1877 – Београд, 05. 04. 1958) Радила је као наставница у Панчеву, Шапцу и Београду. До краја, и без остатка, посвећена љепоти смислене ријечи, књижевница Исидора Секулић је за живота стекла уважење као најобразованија и најумнија Српкиња свога времена. Пензионисана је 1931. године. Изабрана је за дописног члана Српске краљевске академије 16. фебруара 1939. године, а за редовног члана Српске академије наука 14. новембра 1950. као прва жена академик. Најпознатија дјела су јој Сапутници, Хроника паланачког гробља и Писма из Норвешке.

На данашњи дан 1826. основана је Матица српска. Научно, књижевно и културно друштво Матица српска основано је у Пешти, а њени покретачи су били: Јован Хаџић (Милош Светић), књижевник и правник, као и пештански трговци Јосиф Миловук, Гаврило Бозитовац, Георгије Станковић, Петар Рајић, Јован Деметровић и Андреја Розмировић. Амбиције оснивача, а нарочито Јована Хаџића и касније покровитеља Саве Текелије, били су да од Матице начине научно друштво по угледу на годину дана раније основано Мађарско научно друштво.



Оставите одговор