Симић: Русија није изолована, али Твитер јесте

Одговор који је Дани(ј)ел Симић упутио на питање руског портала Политнавигатор, а тиче се сусрета земаља БРИКС у Казању; објављујемо и овдје, због цензуре коју је увела мрежа раније позната као Твитер, а данас као Х.

петак, октобар 25, 2024 / 09:57

"Читав дан сам јуче покушавао са мобилног телефона да објавим повезницу са Политнавигатора, али то се није никако дешавало. Мислио сам прво да је неки квар код америчке платформе, пошто сам линк уредно објавио на сасвим неслободном Фејсбуку. Онда сам помислио да сам можда блокиран, али није било обавјештења о томе. Ништа од тога. Тек када сам навече сјео за рачунар, видио сам натпис по којем је то због тога што мрежа Х не допушта објаву таквог садржаја. Може се да је ово ипак очекивано разочарење, без обзира што је по преузимању мреже од стране Илона Маска, ово једна од најслободнијих платформи са Запада у смислу цензуре. Очигледно, по питању слободе говора, Запад ће још дуго каскати за нама", каже Симић, а ми у наставку доносимо његове ријечи на српском:

БРИКС као покрет Несврстаних у вријеме Хладног рата

Владимир Путин није случајно изјавио да ће декларацију земаља БРИКС послати у Уједињене народе. Уједно, то можемо прочитати и као велики натпис РУСИЈА НИЈЕ ИЗОЛОВАНА.

То је, свакако, порука коју Кремљ жели послати остатку планете, прије свега западноцентричне. У случају када су се одазвали премијер Индије и предсједник Кине, а да не причамо о Ирану или чланици НАТО – Турској, та порука је убједљива. Тешко се уредништва медија са Запада довијају да би дошла до било каквог деманта овог руског наратива.

Обзиром на поменути одзив Самиту у Казању, Русија у стратешком, односно геостратешком погледу, не мора да брине. Не само о економији, односно опасности од економског лома усљед санкција Запада, него не мора да брине ни о економији у условима дугогодишњег рата.

Ту треба обратити пажњу да БРИКС није војни савез као НАТО, него економски на првом мјесту, тек онда и политички у смислу ове декларације, односно тога да Русија ове године предсједава БРИКС-ом под паролом: Учвршћивање многостраности ради праведног глобалног развоја и сигурности.

Врло је другачији систем вриједности БРИКС од земаља НАТО, које имају заједничкку политику, па тек онда економију. БРИКС и Русија понаособ, инсистирају на наративу о аутономији развоја и унутрашњег уређења. То је оно што је занимљиво и неким чланицама НАТО, као што је Турска. Многи у Турској виде неку врсту кукавичијег јајета НАТО, односно САД и Запада, која би се на тај начин излегла у гнијезду БРИКС, али мислим да је Ердоган једна посебна политичка личност.

БРИКС у овом тренутку представља неку врсту алтернативе, коју је у Хладном рату пружао покрет несврстаних који су основале Индија, Египат и бивша Југославија. Због тога, због саме могућности да се размишља о било каквој алтернативи политици уцјене и диктитата, која се заснива на голој физичкој сили, а какву Србима већ 30 година непогрешиво нуде НАТО, ЕУ и САД.

Панику изазива само помињање непотребности петродолара или долара уопште у трговини на свјетском нивоу. Зато политичари из Сарајева (Федерација БиХ) су пожурили да кажу како је присуство Милорада Додика у Казању фиктивно. Елмедин Конаковић, министар иностраних послова БиХ, послао је поруку да ће Додиково присуство нанијети штету еуроинтеграцијама.

Моје мишљење је да може бити само супротно, односно уколико вас неко (ЕУ) од почетка деведесетих непрестано малтретира и захтјева да се одрекнете не само својих територија, становништва и природних ресурса; већ и своје историје, писма, традиције, па и имена саме нације – на њих конкуренција може дјеловати искључиво благотворно.

Можда се сјете послати понуду која би била заиста понуда, а не пиштољ прислоњен на сљепочницу. У том смислу мислим да је грешка Александра Вучића то што се није појавио, у старту одбивши позив предсједника Русије.



Оставите одговор