Шево: Андрићград не угрожава мост Мехмед-паше Соколовића

Комисија за очување националних споменика БиХ нема информацију да је изградња Андрићграда у Вишеграду на било који начин угрозила историјски споменик – Мост Мехмед-паше Соколовића и заштитни појас око њега, изјавила је предсједавајућа Комисије Љиљана Шево. Шево је на конференцији за новинаре у Сарајеву рекла да ће, у супротном, Комисија поступити у складу са својим […]

петак, септембар 9, 2011 / 16:43

Комисија за очување националних споменика БиХ нема информацију да је изградња Андрићграда у Вишеграду на било који начин угрозила историјски споменик – Мост Мехмед-паше Соколовића и заштитни појас око њега, изјавила је предсједавајућа Комисије Љиљана Шево.

Шево је на конференцији за новинаре у Сарајеву рекла да ће, у супротном, Комисија поступити у складу са својим овлаштењима, обавијестити надлежну инспекцију и Центар за свјетско насљеђе, јер је то њихова обавеза будући да се овај објекат налази на листи свјетске баштине.

"Комисија је већ заштитила мост одлуком о његовом проглашењу националним спомеником. Још детаљније мјере заштите прописане су у номинацијском документу и плану управљања добром које је уписано у свјетску листу баштине", објаснила је Шево.

Она је додала да је о започетим радовима Комисија обавијештена само из медија, те да им се ни инвеститор, ни општина нису обратили што и није њихова законска обавеза.

"С обзиром на то да је Комисија прописала мјере заштите и за сам споменик, као и за доста широку заштитну зону која обухвата по 100 метара узводно и низводно од моста, све интервенције у том подручју и издавање дозвола у складу са законом је на Министарству грађевинарства, просторног планирања и екологије РС", навела је Шево.

Комисија за очување националних споменика БиХ је на посљедњој сједници донијела 14 одлука о проглашењу непокретних и покретних добара националним споменицима. Углавном је ријеч о средњовјековним гробљима са стећцима, средњовјековним старим градовима, те религијским и другим објектима градитељског насљеђа.

Шево је посебну пажњу фокусирала на одлуке Комисије којима су националним споменицима проглашени три ковачнице у селу Очевје, општина Вареш, и православно Цинцарско гробље у селу Бијела, у Брчко дистрикту.

"По надгробницима, гробље припада етничкој групи која је у потпуном изумирању у БиХ, а то су такозвани Цинцари. Још их зовемо Власима и Каравласима. Иначе, та етничка заједница је у цијелој Европи миноризована. Комисија сматра да гробље и надгробници имају елементе за валоризовање као национални споменици", објаснила је Шево.

Међу 69 добара која се налазе на листи угрожених споменика, Шево је издвојила Кинотеку БиХ и стамбену градитељску цјелину – кућу Љубовић Хасанбега у Зворнику којој пријети колапс. У оба случаја навела је да ентитетске владе треба да изврше хитне интервенције да би спријечиле њихово пропадање.

Комисија је донијела и 18 одлука којима утврђује да добра за која су поднесени захтјеви не испуњавају критеријуме за проглашење националним споменицима, те издала препоруке да се они штите на локалном нивоу.

Осим овога, Комисија је утврдила да у дијелу докумената за изградњу коридора Пет це кроз историјско – градско подручје Почитељ нису уважаване мјере заштите прописане одлукама Комисије.

Шево је најавила одржавање састанка са носиоцима израде резолуционих планова и ентитетским министарствима за просторно уређење, како би мјере заштите из одлуке комисије биле досљедно уграђене у просторно планска документа, што би допринијело очувању културне баштине.



Оставите одговор