Шесторка: Договорени принципи, не и рјешење за Сејдићфинција
Лидери ХДЗ-а БиХ, ХДЗ-а 1990, СББ-а, СДП-а, СНСД-а и СДС-а на састанку у Мостару нису се договорили о конкретним модалитетима како ће се бирати чланови Предсјендиштва БиХ и заступници у домове народа, односно о реализацији пресуде Сејдић-Финци. По ријечима предсједника СДП-а Златка Лагумџије, лидери су се договорили око принципа који ће се примјењивати приликом тих […]

Лидери ХДЗ-а БиХ, ХДЗ-а 1990, СББ-а, СДП-а, СНСД-а и СДС-а на састанку у Мостару нису се договорили о конкретним модалитетима како ће се бирати чланови Предсјендиштва БиХ и заступници у домове народа, односно о реализацији пресуде Сејдић-Финци.
По ријечима предсједника СДП-а Златка Лагумџије, лидери су се договорили око принципа који ће се примјењивати приликом тих избора.
Основни принцип, када су у питању мјеста на којима сједе људи, као представници неког народа или из реда осталих, јесте да се за та мјеста направи механизам по којем ће бити бирани људи који имају легитимитет те конститутивне групе или грађана, или категорије осталих.
Што се тиче именовања у Заступнички дом БиХ, СДП ће изаћи са својом кандидатом за првог замјеника у челништво тог дома, казао је Лагумџија, додавши како су договорени и принципи договора око избора чланова у Дома народа и Предсједништво.
Није постигнут конкретан договор, али смо на путу да то урадимо, нагласио је он.
Што се тиче Мапе пута из Брисела, Лагумџија је изразио наду како ће се у реализацији обвеза из Мапе пута које, како је казао, нису ствар дневне политике и функционисања саме извршене власти, укључити сви они који су у парламентима на свим нивоима те тиме дати свој допринос у убрзавању европског пута БиХ.
Када је у питању споразум између СНСД-а и СДП-а он је изразио задовољство да је тај споразум добио подршку и од осталих чланова шесторке.
"Ми желимо да се тај споразум дограђује и да се он институционализира. Управо из тог разлога ми ћемо журно доставити сва конкретна рјешења која су усуглашена према Вијећу министара те очекујемо да ће Вијеће што прије изаћи пред Парламентарну скупштину БиХ са законским пакетима који произлазе из тог споразума", казао је Лагумџија.
Предсједник ХДЗ-а БиХ Драган Човић изразио је задовљство што су у Мостару направљени договори око битних ствари шта би "шесторка" требала радити у сљедеће двије године.
Око дома народа потврдили смо оне принципе и оно што смо се раније договорили, док око Предсједништва БиХ требамо сјести и наћи и коначно рјешење, нагласио је он.
"Желимо да охрабримо челнике европске уније и да им можемо казати да је Мапа пута у потпуности проведива и како ћемо учини све да то урадимо што прије и да нам отворе путеве за све оно што нам приступно треба када је у питања европска унија", казао је Човић.
Кључни договори би били, када је у питању хрватска страна, да представници једног народа не могу другом народу бирати ни чланове Предсједништва ни домова народа, додао је Човић.
Што се тиче реконструкције федералне Владе, Човић је је казао како треба журно успоставити извршну власт у ФБиХ на истим начелима ове шестроке, како би она почела давити одговор на искушења која има испред себе, када је у питању економија, социјална политика и политика уоштено.
Што се тиче Владе ФБиХ, ова шесторка је до краја подржала да четири странке које су покренуле процедуре око реконструкције Владе ФБиХ имају апсолутно потпору да то ураде одмах, наравно, у склад са уставом, закључио је Човић.
Предсједник СНСД-а Милорад Додик изјавио је како је на састанку констатовано какви су ставови појединих политичких партија везано за избор чланова Предсједништва.
"То се још мора договорити, а наш је став да се бира директно и да нема промјена у начину рада и одлучивања самог Предсједништва", додао је он.
"Што се тиче ФБиХ и избора чланова Предсједништва ми смо одувијек говорили да оно што се договоре партнери у ФБиХ кроз механизме и начин избора, ми неће оспоравати јер то нас не обавезује да буде исти модел и на нивоу РС. Остао је ту проблем она стара прича како ће се бирати у РС, а како у ФБИХ", нагласио је Додик.
"Мислим да је механизам постигнут око избора у Дом народа у ФБиХ, а он афирмира овај принцип да нитко неће бирати представнике другог народа, с тим што се промовира да ће се избором заступника прије свега водити рачуна о самој локацији и присуство одређених народа", закључио је Додик.
Предсједник СДС Младен Боснић изјавио је да претходни договори који су постављени у старој шесторци важе и даље те како очекује да се изврши њихова имплементација и дорада.
Предсједник СББ-а Фахрудин Радочнић нагласио је како је његова странка преузела све обвезе које је ранија шесторка договорила.
"Ми ћемо у оквиру законских процедура имати неке своје идеје, али је важно да постоји један потпуно нови дух шесторке, добронамјерна атмосфера и ефикасност коју грађани ове земље убрзо требају да виде и у економском резултату", закључио је Радончић.