Шеранић: Награђивањем љекара против одлива кадрова

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић изразио је данас опредијељеност за повећање примања здравствених радника, те наставак израде модела ради адекватног вредновања и награђивања радника који обављају најсложеније послове и носе највећи терет у здравственим установама.

уторак, децембар 17, 2019 / 13:58

Шеранић је рекао Срни да су у складу са закључком Владе Републике Српске, којим су линеарно повећане плате у здравству путем повећања цијене рада са 135 на 145 КМ, формиране двије радне групе да би пронашле модел за рјешавање ових питања.

– У оквиру једне радне групе разговарамо са намјером да видимо како да наградимо здравствене раднике, а у првом реду докторе и медицинске сестре, и то оне који носе највећи терет у здравству, те на основу анализе о томе који кадар највише одлази из здравственог система – нагласио је Шеранић.

Он је подсјетио да су у радној групи и представници синдиката са којима је отворен разговор о томе о каквом моделу треба да разговарају.

– Синдикати су дошли са различитим ставовима. Став Министарства је да треба да разговарамо о томе како унаприједити положај здравствених радника. Међу здравственим радницима постоје различити описи послова и оптерећења и намјера нам је да видимо како да направимо модел да наградимо здравствене раднике који носе веће оптерећење и који су највриједнији, те да им дамо могућност да зараде онолико колико бисмо могли да вреднујемо њихов рад – истакао је Шеранић.

Према његовим ријечима, став Министарства здравља и социјалне заштите је да разговарају и о моделу за унапређење дежурства и приправности, те евентуалном повећењу цијене дежурства и приправности.

– Друга радна група се бави израдом нацрта закона о дјелатностима у здравству који не може да иде у процедуру самостално, односно без других закона. Такође, не може да се разговара о повећању плата без дефинисања дјелатности у области здравства јер ће путем тог закона бити дефинисани описи послова здравствених радника и валоризовано ко према квалификацији може имати већу зараду – појаснио је Шеранић.

Он је поручио да ће Министарство здравља и социјалне заштите наставити да ради у том правцу, те да њихова врата остају отворена за све који о томе желе да разговарају.

– Опредијељени смо да и даље радимо на томе да видимо на који начин можемо да унаприједимо положај здравствених радника – рекао је Шеранић.

Сад служба потанко о синдикатима

Из Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске је саопштено да су у разговорима добили подршку два репрезентативна синдиката – Синдиката здравства и социјалне заштите Републике Српске и Самосталног синдиката радника у здравству и социјалној заштити.

Поводом тврдњи изнесених од стране представника једног од синдиката радника у здравству – Савеза сутруковних синдиката здравствених радника Републике Српске, Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске наглашава да су се сви досадашњи разговори са представницима свих синдиката из области здравства и социјалне заштите одвијали у складу са обавезама из Закључка који је донијела Влада Републике Српске на 39. сједници одржаној 26. септембра ове године.

Подсјећамо, на основу овог Закључка заједнички је потписана Одлука о утврђивању цијене рада за сва запослена лица у јавним установама у области здравства Републике Српске, а којом се цијена рада за запослене у области здравства од 1. октобра 2019. године повећала са 135 на 145 КМ.

Истим Закључком, именоване су радне групе, које треба да усагласе измјене законских прописа и колективног уговора којим се регулишу плате и накнаде у области здравства. Такође, договорено је да се припреми текст нацрта закона којим се уређује дјелатност у здравству и спроведе потребне консултације са удружењима здравствених радника и сарадника и репрезентативним сидникатима у здравству, да би, Влада Републике Српске нацрт овог закона могла упутити у редовну скупштинску процедуру у првом кварталу 2020. године.

Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске је опредјељено за повећање примања здравственим радницима и наставиће да ради на изради модела како би се адекватно вредновали и наградили они радници који обављају најсложеније послове и понуди најадекватније законско рјешење, које би осигурало дугорочну, системску подршку тим мјерама.

Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске остаје отворено за сарадњу са свим репрезентативним синдикатима, што је и доказало провођењем горе наведних закључака и спремно је да се настави са разговорима како би се заједнички дошло до рјешења која ће вредновати степен рада и сложеност посла унутар здравствених установа.

На тај начин би се постигла правичност у вредновању рада нарочито узимајући у обзир обим посла у појединим гранама. Такође, досадашњи разговори са представницима синдиката односили су се и на евентуално повећење цијене дежурства и приправности са јасном дефиницијом приправности.

Министарство је у овим разговорима, као и у спровођењу мјера у оквиру стратешких и законских докумената у циљу боље и рационалније организације здравственог система добило подршку друга два репрезентативна синдиката: Синдиката здравства и социјалне заштите Републике Српске као и Самосталног синдиката радника у здравству и социјалној заштити.

Намјера Министарства јесте да кроз провођење Акционог плана, који подразумијева укљученост свих институција у оквиру здравственог система направи свеобухватне анализе и сагледа искуства и приступе који се користе у другим земљама, како би се пронашли најоптималнији модели који ће осигурати оперативно планирање различитих типова особља приликом израде систематизација јавних здравствених установа.

Министарство здравља и социјалне заштите Републике Срспке опредјељено је да се уведе боља контрола и рационализација трошења средстава у здравственом систему, што подразумијева и одговоран приступ приликом планирања људских ресурса с циљем да оно што је намијењено за лијечење пацијената за то буде и утрошено, а здравствени радници праведније вредновани за свој рад. Служба за односе с јавношћу



Оставите одговор