Сенат закључио: Српска је ликвидна

Сенат Републике Српске констатовао је данас да је Српска у стању ликвидности и да њене краткорочне и средњорочне обавезе нису угрожене ни по ком основу. Предсједник Републике Српске Милорад Додик истакао је да је на сједници Сената констатовано да је због кризе повећана незапосленост у Српској. "Због услова у којима се налази, прије свега, регионална […]

петак, јун 29, 2012 / 17:24

Сенат Републике Српске констатовао је данас да је Српска у стању ликвидности и да њене краткорочне и средњорочне обавезе нису угрожене ни по ком основу.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик истакао је да је на сједници Сената констатовано да је због кризе повећана незапосленост у Српској.

"Због услова у којима се налази, прије свега, регионална економија долази до одређеног пада индустријске производње", рекао је Додик новинарима након сједнице Сената о теми "Свјетска економска криза и одговори Републике Српске".

Он је нагласио да је потребно изнаћи нове мјере за подстицај запошљавања, стварање повољнијих услова за инвестирање у Српској.

"Сенат је сагласан да је новим мјерама потребно ојачати социјалну брига за најсиромашније у Српској, јер је процјена да ће криза бити продубљена још више. Потребно је одржати што виши степен инвестиција у инфраструктуру и енергетику у Српској", истакао је Додик.

Према његовим ријечима, Сенат је констатовао да је потребно сагледати могућности за растерећење привреде и побољшање пословног амбијента.

"Неопходно је појачати фискалну и финансијску дисциплину у Српској, успоставити одржив систем јавне потрошње, а борба против криминала и корупције захтијева рад свих институција. Мора се заоштрити одговорност носилаца власти и менаџмента јавних предузећа", рекао је Додик, који је предсједавао сједницом Сената Републике Српске.

Он је навео да је Сенат констатовао да свјетска економска криза намеће нови стратешки приступ за вођење економске и социјалне политике и да Српска мора у том погледу да се прилагоди.

"Апсолутно је јасно свим члановима Сената да економска ситуација у Српској зависи и од развоја политичких односа у Српској и БиХ. Чланови Сената сагласни су да је досадашњи курс који Српска води одржив и да се у том погледу треба наставити", закључио је Додик.

Члан Сената Републике Српске Милан Томић истакао је да је Сенат једногласан у ставовима о економским и политичким питањима.

"Нема државе која се може похвалити како је остала нетакнута свјетском економском кризом. Влада Српске је новим мјерама, којих је око 100, учинила све како би се смањио утицај свјетске економске кризе", рекао је Томић.

Члан Сената Живко Радишић рекао је да је Сенат показао пуну одговорност за укупно стање у Српској.

"Сенат је изразио спремност да Српска снажније афирмише све ресурсе и да се додатним напорима побољша стање у различитим гранама индустрије. Сенат подржава јединство свих фактора у Српској и доња граница испод које се не смије ићи је Дејтонски мировни споразум", нагласио је Радишић.



0 КОМЕНТАРА

  1. петак поподне последњег викенда у јуну председник сазвао „мудре главе“ да и оне заклимају и потврде да је народу добро и „ликвидно“ и сада СВИ НА МОРЕ, шта нас брига за светску економску кризу и пицин парк.

    Видимо се на изорима!

  2. Seratori u horu jednoglasno zaklinjali se marsalu, sada stare drtine opet jednoglasno uzvikuju: heil firer.
    Jedna noga im nad jamom, u gacama pampers, trese ih parkins, ali oci im gladne, uvijek im malo. Nisam cuo niko od njih da se odrekao seratorskog dodatka u korist bolesne i gladne djece. Mrcine stare , uvijek zivjeli lizuci dupe rezimu.
    Koliko smo morali da platimo da dovezu i odvezu seratore na sjednicu, da im damo dnevnice, seratorske plate, da zderu, da spavaju u hotelima, ljekarske preglede…?
    Ne valja se radovati nicijem kraju, ali da vas skinemo sa vrata, stare smrdljive pohlepnike!

  3. Треба и њих разумити.
    Сенаторски додатак им таман дође да уз пензију могу удахнути живот достојан њихових умних глава, интелектуалних громаде, лумена, наших чувара језика и писма(погледајте како Ћирилица доминира по градовима, напримјер у највећем граду Српске на 95% пословних објеката доминира Ћирилица)……………..

  4. Vlasti u Republici Srpskoj (RS) ne odustaju od minimiziranja negativnih efekata ekonomske krize na ovaj entitet. Dok privreda tone, budžetska likvidnost se čuva novim zaduženjima.

    Piše: Agencija „Anadolija“

    Nakon sjednice Senata Republike Srpske održane u petak u Banjoj Luci, javnosti je saopšteno da je „svjetska ekonomska kriza ostavila najmanje posljedice po RS u odnosu na sve ostale države regiona“.

    „Konstatovali smo da je RS u stanju likvidnosti i da njene ni kratkoročne, niti srednjoročne obaveze nisu ugrožene i da u tom pogledu, uz uslov da se zadrži ovakvo stanje ekonomije u regionu, možemo da servisiramo sve svoje potrebe“, saopštio je predsjednik RS Milorad Dodik.

    Prvi čovjek RS tek je usput napomenuo „da u RS dolazi do pada industrijske proizvodnje, te se sa senatorima razgovaralo i o mehanizmima kako povećati njene stope rasta“.

    I dok se čekaju zvanični podaci o stanju poslovanja privrede za prvo polugodište ove godine, prema izvještaju Privredne komore RS akumulirani gubici privrede ovog bh. entiteta dostigli su u prošloj godini 4,3 milijarde KM i veći su za 30,3 posto nego u 2010. godini.

    Portparol Privredne komore Vladimir Blagojević kazao je da su dugoročne obaveze privrede povećane u 2011. godini za 1,1 milijardu KM odnosno za čak 30,6 posto.

    „Zbog nemogućnosti vraćanja kredita oni se reprogramiraju, prispjele kamate se dopisuju, čime se samo uvećava spirala zaduženosti koja privredu gura u sve veću nelikvidnost“, upozorio je Blagojević.

    Ekonomski analitičar Damir Miljević podsjeća da su 2011. godine na snagu stupili i novi zakoni o porezima i doprinosima u RS, koji su privrednike, doslovno oborili na koljena.

    U takvoj situaciji, kako bi očuvala tekuću budžetsku likvidnost, Vlada RS je i u ovoj godini nastavila s politikom unutrašnjeg zaduživanja emisijom trezorskih zapisa i obveznica (dugoročnih hartija od vrijednosti). Ukupno dugoročno zaduženje emisijom obveznica za ovu godinu planirano je u iznosu od 30 miliona, a kratkoročno, putem trezorskih zapisa u iznosu od 70 miliona KM.

    Republika Srpska je, podsjećamo, 2011. godine izvršila je prvu emisiju dugoročnih obveznica javnom ponudom, pri čemu su emitirane obveznice RS ukupne nominalne vrijednosti od 120 miliona KM, s rokom dospijeća od sedam godina.

    Prodaja obveznica na domaćem tržištu hartija od vrijednosti u RS se sve teže obavlja, uz sve nepovoljnije kamatne stope upozoravaju ekonomski analitičari.

    Ekonomski ekspert Svetlana Cenić ističe da razlog za to leži u činjenici „da banke i investitori imaju sve manje povjerenja u sposobnost institucija RS da servisira svoje obaveze“.

    Guverner centralne banke BiH Kemal Kozarić, početkom juna podvukao je da zaduživanje emisijom hartija od vrijednosti zbog izuzetno visokih kamatnih stopa u odnosu na aranžman s MMF-om, daleko najpovoljniji vid zaduživanja.

    (Anadolija)

  5. Nisam toliko ljut kada mladji tipovi bigerUju i ex Uju , kada prodajU vjeru za veceru uzvikujuci :heil firer. Ali, ovi stogodisnji fosili, dusa im u nosu, sve sto im treba su pampers i loncic mlijeka i umjesto da kazu :Nase je proslo, dajem seratorsku platu bolesnima i jadnima, oni lizu smrdlivo firerovo dupe za zuti fening.
    Sram da ih bude! Su cim ce pred Milosa?

  6. prijedor, 30.06.2012. 12:44:24 [43593]

    Е мој старц, па и смрт треба заслужити. Видиш да се МД окружио оним најгорим људским шљамом, то су људи који ни смрт код Господа нису заслужили. Живи се распадају.

  7. Волим што имамо Сенат,али не волим што је прегломазан, (откуд толико мудрих глава, а нама све теже и теже).Зашто су у Сенату људи са сумљивим докторским дипломама. Зашто то министар Касиповић не расчисти. Ваљда је то нај лакше провјерити.Много је питања за Сенат, а они углавном тапшу криминалну и корумпирану власт.

  8. Треба да раде бесплатно, уз плаћање путних трошкова онима који нису одавде. Све остало нема смисла. Људи добијају новац и плаћени су да кажу оно што им се каже. Ми немамо никакве користи од тога ма како нам забавно и симпатично било да имамо Сенат. Народ је гладан и то би знали и они да су питали народ.

    Који су конкретни резултати рада Сената? Да ли су њихови закључци користили нечему?

    Мени је лично било жао да видим неке угледне економисте, професоре Економског факултета, које смо и ми овде често позивали да подигну глас, како саучествују у овом бесмисленом састанчењу!

  9. Једино ови имбецилно импотентни старци могу овако хвалоспјевно говорити о економској стабилности РС, нажалост, млади нису ни луди да слушају те маторе будалетине него се хватају ноге и бјеже главом без обзира што даље одавде!

    Само те маторе будале испраног мозга могу рећи да је неко „нетакнут“ рецесијом, као рецимо РС, која је направила највише корака уназад у вријеме економске кризе, продаја Телекома и распискавање тог новца, плус додатно задуживање код ММФ-а.
    То је исто као кад би неко ко је списк’о сву имовину на кафане и коцку…па постао просјак, и онда да каже, лакше као просјак подносим економску кризу, нити шта имам, нити шта губим, нити шта зарађујем!

    Просјаку је сасвим свеједно у ком времену живи, он нема па нема…е то је наша РС, просјак без алтернативе!

  10. То је толико познато и признато тијело, да вјерујем да 95%па и више, грађана у Српској нема појма ко су чланови истог, а да не говорим о њиховој функцији.

    Сматрам себе мало начитанијим и обавештенијим, али и поред свих напора нисам никад нашао за сходно и интересантно да се заинтересујем, да било шта сазнам више о овом тијелу.
    Ево тек из овог текста сазнах да тамо седи нпр. и Живко Радишић, и не да се најежих…који су све то болесни типови мајко моја.
    Они и њихова, што крвна, што идеолошка „дјеца“ уназад годинама, харчили, банчили, пијанчили, курвали се, проћердали, оно што је честити дио народа крвљу залио, и сад се сетиле „мудре главе“ као да нешто вијећају.

    Да констатују како је за све крива СВЈЕТСКА ЕКОНОМСКА КРИЗА, а таман нам лепо кренуло.

    :P:P

Оставите одговор