Шекспир конзумирао кокаин и марихуану?

Као и Да Винчијева Мона Лиза, која већ пет векова побуђује пажњу јавности, дјело и живот енглеског барда Вилијема Шекспира остају и даље за његове стручњаке обавијени мистеријом. Како је заиста изгледао славни драматург? Да ли је он заиста аутор својих комада? Постоје ли још нека његова дјела која нису откривена? Антрополога и директора Института […]

петак, јул 1, 2011 / 19:01

Као и Да Винчијева Мона Лиза, која већ пет векова побуђује пажњу јавности, дјело и живот енглеског барда Вилијема Шекспира остају и даље за његове стручњаке обавијени мистеријом.

Како је заиста изгледао славни драматург? Да ли је он заиста аутор својих комада? Постоје ли још нека његова дјела која нису откривена?

Антрополога и директора Института за људску еволуцију у Јоханесбургу, Френсиса Такерија, међутим, мучи питање сасвим другачије природе: да ли је Вилијем Шекспир конзумирао марихуану и кокаин?

Наиме, током истраживања које је спровео 2001. откривени су трагови канабиса и кокаина на лулама које су пронађене у врту Шекспирове куће.

Јужноафрички антрополог притом подсећа на алузије из Сонета 76, у којима се спомиње термин "нотед вид", што би могла да буде марихуана. Он претпоставља да је канабис Шекспиру служио као инспирација за писање.

Како пише сајт Флуктуат, Такери и његов тим сада покушавају да добију дозволу за ексхумацију тијела песника како би утврдили да ли је заиста уживао у овим дрогама.

Уколико би то био случај, наводи јужноафрички научник, то би значило да се у Шекспирово доба у Енглеској могао наћи кокаин за којег се вјерује да је дошао тек у 19. вијеку.

Ексхумација бардовог тела помогла би да се ријеше и неке недоумице око његове смрти.

Такери каже да би посмртни остаци (коса, нокти и зуби) пружили податке о узроку смрти и потврдили да кости заиста припадају Шекспиру. Анализом малог узорка зуба добили би се и подаци о његовом начину исхране и евентуалном уживању у марихуани и кокаину.

Он објашњава да ће се током испитивања користити техника ласерског скенирања која омогућава да се анализе обаве без "помјерања костију" од скелета.

То би се свакако допало и самом Шекспиру који се очигледно плашио ексхумације јер је на своју надгробну плочу дао да се исклеше клетва: "Благословен да је онај који поштеди ово камење, а проклет онај који помјери моје кости".



Оставите одговор