СДС за референдум о НАТО, а војну имовину ентитетима

Српска демократска странка подржава договор шесторице бх. лидера о рјешењу војне имовине, али не одустаје од свог става да се грађани на референдуму требају да изјаснити о приступању БиХ војним савезима, па и НАТО. Потпредсједник СДС Огњен Тадић подсјећа да је то и дио платфоме о сарадњи између СДС и СНСД у бх.институцијама, као и […]

Уторак, март 13, 2012 / 07:08

Српска демократска странка подржава договор шесторице бх. лидера о рјешењу војне имовине, али не одустаје од свог става да се грађани на референдуму требају да изјаснити о приступању БиХ војним савезима, па и НАТО.

Потпредсједник СДС Огњен Тадић подсјећа да је то и дио платфоме о сарадњи између СДС и СНСД у бх.институцијама, као и да је тај став прихваћен и од других српских странака.

„Питање рјешавања војне имовине гледамо потпуно парцијално, тј. као питање којим се даје допринос рјешавању проблема РС и деблокира имовина чија је блокада изазвана одлукама високог представника“, тврди Тадић и подсјећа да је договорено да ће питање војне имовине бити ријешено тако што ће се постојећи списак „провести“ кроз процедуре заједничких органа да би се извршила његова ревизија и утврдило шта је то перспективно од војне имовине и требало би је вратити Српској и ФБиХ, кантонима, општинама…

Потпредсједник СДС наводи да је за њих прихватљив принцип, по којем је војна имовина, односно имовина заједничких органа БиХ само оно што је написано на том папиру, јер, посљедично, све остало представља и имовину и Српске и њених општина, односно ФБиХ и њених кантона и локалних заједница.

Сматра и да је јако важно провести ову ревизију, јер су својевремено, неки објекти означени као перспективна војна имовина, али је вријеме показало да је процјена те перспективности „била погрешна“, будући да се, примјера ради, једна касарна у Бијељини у највећој мјери не користи већ неколико година.

„Споразум који је постигнут између лидера ‘шесторке’, треба посматрати као најстојање да се ријеше проблеми који су дио пакета пет-плус два, па самим тим и увјет за укидање Уреда високог представника и један корак даље ка самосталности органа БиХ и јених ентитета“, навео је Тадић на прес-конференцији у Бањој Луци.

СДС сматра и да је на потпуно нејасан начин дошло до именовања бившег министра вањских послова Свена Алкалаја на високу дужност у Секретаријату УН, те Тадић наводи да је томе требало да претходи препорука или сагласност „некога из БиХ ко је задужен за вођење вањске политике“.

Изостанак дискусије о овој теми је, наводи, "знак" да је Алкалај, "који се није показао као пријатељ РС у свом мандату, ипак добио сагласност некога у БиХ, што је повреда интереса РС и српског народа“.

СДС ће, истиче Тадић, званично тражити од свих органа БиХ информацију ко је дао препоруку, уколико она постоји, за именовање Алкалаја на високу дужност у Генералном секретаријату УН.



Оставите одговор