СДС: Било је крађе гласова, имамо доказе (ФОТО)

Члан Главног одбора СДС-а Александра Пандуревић рекла је на данашњој пресс конференцији да је ова странка дошла до нових доказа који говоре о изборној крађи. – У Приједору је откривена група гласачких листића за сва четири нивоа власти. Сви ти листићи су обиљежени истом оловком и на исти начин. Обиљежени су Милорад Додик као кандидат […]

четвртак, октобар 16, 2014 / 17:57

Члан Главног одбора СДС-а Александра Пандуревић рекла је на данашњој пресс конференцији да је ова странка дошла до нових доказа који говоре о изборној крађи.

– У Приједору је откривена група гласачких листића за сва четири нивоа власти. Сви ти листићи су обиљежени истом оловком и на исти начин. Обиљежени су Милорад Додик као кандидат за предсједника РС-а, Жељка Цвијановић као кандидат за српског члана Предсједништва БиХ, Марко Совиљ из ДНС-а као кандидат за Парламентарну скупштину БиХ и Душко Ивић из ДНС-а као кандидат за Народну скупштину РС", рекла је Пандуревић.

Она је додала да су сви гласачки листићи непресавијени и спремљени за убацивање у кутије. То доказује, истакла је она, да раније најаве о изборним малверзацијама нису без основа и да оваква подметања утичу на коначни резултат избора.

-Тражићемо поновно бројање и упоређивање гласова. Због оваквих ствари грађани и не желе да излазе на изборе, а мало је оних који желе да спријече овакве ствари", истакла је Пандуревић.

Генерални секретар СДС-а Драган Ћузулан рекао је да је Српска демократска странка поднијела четири захтјева за поновно, ручно бројање гласова у општинама Бања Лука, Нови Град, Градишка и Дубица.

– Поднијели смо и четири кривичне пријаве због изборне крађе и куповине гласова. Такође, поднијели смо захтјев да се понови гласање у Милићима. Самим тим, долазимо до закључка да је регуларност ових избора упитна. Грађани нас свакодневно зову и достављају нам нове доказе о нерегуларностима", тврди Ћузулан.

Замјеник предсједника Изборног штаба СДС-а Игор Голијан представио је фото-доказе, на којима се види да су вреће са гласачким листићима у Бањој Луци и Приједору "отворене на првом од укупно четири зуба". То значи, додао је он, да је садржај вреће био вађен.

– Добили смо и фотографије на којима се види возило у којем је вожен изборни материјал и на којима се лијепо види да су вреће отворене. Гласачки листићи о којима је говорила Александра Пандуревић нађени су на једном сеоском подручју у близини Приједора, али не смијемо ништа више рећи, у страху да не угрозимо безбједност особе која нам је то дојавила", рекао је Голијан.



0 КОМЕНТАРА

  1. Postoji nekoliko ustaljenih tehnologija krađe i kupovine glasova.Evo nekih:

    UPIS PREFERENCIJALA – To amateri samo tako zovu. Stvari stoje prostije. Radi se o tajnom dogovoru svih članova Biračkog odbora koji, kada se razbroje listići za stranke, svako dobije listiće svoje stranke i upisuje križiće za one stranačke kandidate za koje su dali obećanje ili dobili pare.

    To nije krađa glasova između stranaka već krađa glasova unutar stranaka. Zbog ovog procesa rezultati kasne u Općinsku Izbornu Komisiju i u CIK.

    BUGARSKI VOZ – Bugarski voz je proces u kojem je potrebno prethodno otuđiti, ukrasti, smuvati, jedan prazan glasački listić. Ili imati falsikat koji se neće uočiti, što je manje vjerojatno.

    Onda se taj listić popunjava u interesu određene stranke i kandidata i daje glasaču koji ga samo ubacuje u kutiju, a iznosi prazan. Prazan listić se, od strane lopovske inženjerije, opet popunjava i daje sljedećem. I tako do zatvaranja birališta, odnosno do broja birača koje kontrolišeš. Bugarski voz je znak da neko ili stranka kontrolira određeni broj birača na biračkom mjestu. To mogu biti razni načini kontrole, od financijskih, rodbinskih, ideoloških, interesnih do kriminalnih do prijetećih i ucjenjivačkih. Bugarski voz je tek kontrola tog procesa koji je već unaprijed obavljen. Suština krađe samo je u krađi jednog praznog listića.

    LAŽNI IZVJEŠTAJ SA BIRAČKIH MJESTA – To je proces koji također podrazumijeva konsenzus svih članova Boračkog odbora. Bez obzira kakav je rezultat, u izvještaju se upisuju dogovorene i doplaćene brojke.

    Bitno je da korekcija nije previše očigledna jer bi to moglo izazvati dodatno brojanje, negdje na nekom udaljenom mjestu što bi razotkrilo cijeli proces. Mada je to rizično i za više izborne instance i tome se teško pristupa.

    LAŽNI IZVJEŠTAJ IZ OPĆINSKE IZBORNE KOMISIJE – To je prevelik zalogaj. Ali je moguć u malim općinama. I moguć uz vezu sa nekim u glavnom biračkom tijelu zemlje.

    KUPOVINA POJEDINAČNIH GLASOVA – To je proces od birača do birača. Pri čemu se rijetko pare daju unaprijed već se traži neki dokaz, snimak mobilnim telefonom, određena boja olovke, što će registrirati član Biračkog odbira i slično.

    KUPOVINA GRUPNIH GLASOVA – To rade seoski i drugi Džambasi kojih se često zovu Vođama mišljenja i drugim lirskim nadimcima. Vođa mišljenja uzima pare i garantira sto, dvjesta, trista, glasova ( nekad i čitavog sela!)

    U pravilu, to obećanje se ispunjava. Nitko se pretjerano ne raspituje kako se to ostvarilo ali je bitno da se zainteresirani obraćaju onima koji su već provjereni, koji garantiraju i koji za svake izbore glasove mogu prodavati drugom kupcu.

    VREĆE – O tome ne treba da se razglaba. Tu je sve moguće.

    3.

    Jedan od načina da se stvara haos i zabuna na biračkom mestu a samim tim da se otvori prostor za manipulacije je neutvrđivanje tačnog broja glasačkih listića pre početka glasanja.
    Dešavalo se na izborima da izborne komisije ne dostave biračkim odborima dovoljan broj glasačkih listića i da se glasanje prekida kako bi se doneli naknadno. Dešavalo se da izborne komisije namerno dostave male biračke kutije koje se brzo napune a kada se to desi šalju nove „prazne“, dok su „napunjene“ bez kontrole predstavnika svih stranaka drže u izbornim komisijama.
    Glasati može samo birač koji je upisan u izvod iz biračkog spiska. Ni pod kakvim uslovima ne sme se dozvoliti da glasa birač koji nije upisan u izvod iz biračkog spiska. Ova pojava je moguća u malim sredinama, gde se svi poznaju. Poznati su slučajevi kada je jedan čovek glasao za čitavu porodicu. Jedan od sistema izborne kradje koji je sistem „Duplo upisani“. Jedan birač se upisuje više puta u birački spisak ali svaki drugi put mu se u matičnom broju menja godina rođenja ili mesec. Poznat je i sistem glasanje „mrtvih duša“. Pojedini članovi biračkih odbora koriste trenutak nepažnje ostalih članova BO da zaokruže onoliko „mrtvih“ i „odsutnih“ koliko treba ubaciti glasačkih listića naknadno.
    Poznat je i sistem krađe glasova „Puno za prazno“. Birač koji je „tipovan“ od strane predstavnika određenih stranaka odlazi kod određenog čoveka koji mu predaje glasački listić koji je već zaokružen. On sa tim listićem odlazi na biračko mesto, uzima regularno glasački listić. Kada se nađe iza paravana on uzima regularan, „čist“ glasački listić i stavlja ga u džep a u glasačku kutiju ubacuje glasački listić koji je dobio ranije. Pošto izađe sa biračkog mesta odlazi tamo gde je dobio popunjen listić i predaje prazan. Zauzvrat dobija novac. Na ovaj način dovoljan im je samo jedan glasački listić sa kojim mogu čitav dan da rade.
    Glasanje van biračkog mesta je izuzetak a ne pravilo. Dešavalo se da predsednik biračkog odbora „juri“ birače, sam im ulazi u kuće kako bi glasali. Pošto u tom trenutku sa njima nema predstavnika svih stranaka rezultat se zna. Ukoliko predstavnici nekih stranaka ne mogu da ubace višak glasačkih listića poslaće provokatora koji će pokušati da napravi haos na biračkom mestu. Najčešće je to pijan čovek koji će vređati ili pokušati da napad na nekog od članova biračkog odbora. Taktika je jednostavna: dok jedni „brane“ svog kolegu drugi će ubacivati višak listića u kutiju, uglavnom u svežnjevima. Moguće je i stvaranje gužve ispred glasačkog mesta koja bi odvukla pažnja predstavnika nekih stranaka. U nekim situacijama pojedini članovi biračkih odbora biće nuđeni pićem i hranom kako bi im bila odvraćena pažnja sa izvoda sa biračkog spiska i biračke kutije. Dok se oni „zabavljaju“ neko će u ubacivati listiće u kutiju. Poseban problem mogao bi da bude napijanje pojedinih članova biračkih odbora tokom izbora.
    Veoma često se krade prilikom prebrojavanja glasova. Kada se otvori glasačka kutija, svi listići se istresu na sredinu stola. Jedna od tehnika krađe je da neko „slučajno“ obori listiće na pod, a da zatim prilikom podizanja sa pravim ubaci i one listiće koje ima pripremljene u džepu. Listići se prebrojavaju jedan po jedan, sa jedne gomile i tako da prolaze kroz više ruku. Ovaj proces je sporiji ali zato onemogućava manipulacije. Ko prebrojava glasačke listiće ne sme pri sebi da ima olovku ili bilo kakvo drugo sredstvo kojim može uništiti glasački listić. Ukoliko neko ima olovku, on može, koristeći trenutak nepažnje ostalih, na glasačkom listiću, na kome je zaokružena jedna lista, zaokružiti još jednu listu i tako je učiniti nevažećim.
    Prilikom upisivanja cifara u zapisnik treba voditi računa da cifre odgovaraju faktičkom stanju. Pojedini članovi biračkih odbora imaju uputstva da ukoliko izgube izbore pokušaju da koristeći nepažnju ostalihg predstavnika upišu pogrešne cifre u zapisnik. Ako to urade dovoljno je da o tome samo obaveste svog predstavnika u nadležnoj izbornoj komisiji koji će traziti ponovno prebrojavanje izbornog materijala. Izbori će biti poništeni. Takođe je moguća izborna krađa i prilikom odnošenja izbornog materijala sa biračkog mesta.
    Podnošenje prigovora RIK-u će biti moguće u roku od 24 sata od časa kada je doneta odluka, izvršena radnja ili učinjen propust, dok je rok za donošenje i dostavljanje rešenja po prigovoru u roku od 48 sati od prijema prigovora.
    Rok za žalbu Upravnom sudu protiv rešenja RIK po prigovoru je 48 sati od prijema rešenja, a rok za donošenje odluke o žalbi 48 sati od prijema žalbe.

Оставите одговор