Савјет научника УН-у: Преузмите кораке да се со мање користи у храни

УН морају да предузму практичне кораке и утичу на смањење количине соли у храни, како би се у наредној деценији спасило 8,5 милиона живота широм свијета, објавили су данас британски научници. У извјештају истраживача са Универзитета Ворвик и Универзитета у Ливерпулу наглашава се да ову акцију треба покренути што прије, преноси Би-Би-Си. Научници наводе да […]

петак, август 12, 2011 / 22:01

УН морају да предузму практичне кораке и утичу на смањење количине соли у храни, како би се у наредној деценији спасило 8,5 милиона живота широм свијета, објавили су данас британски научници.

У извјештају истраживача са Универзитета Ворвик и Универзитета у Ливерпулу наглашава се да ову акцију треба покренути што прије, преноси Би-Би-Си.

Научници наводе да би, послије смањења пушења, уношење мање соли путем хране био најефикаснији начин за унапређење глобалног здравља.

Истраживачи подвлаче да постоји "конзистентна и директна веза између уноса соли и крвног притиска". Висок крвни притисак даље је повезан са болестима срца, можданим ударом и проблемима са бубрезима.

Процјењује се да би у САД смањење количине соли у храни за трећину спасило десетине хиљада живота и донијело годишњу уштеду здравственом систему од 24 милијарди долара.

Пошто се 70 одсто смртних случајева од можданих и срчаних удара дешава у земљама у развоју, утицај смањења уноса соли био би глобалан, пишу научници у извјештају.

Они напомињу да је за ограничавање утицаја индустријски обрађене хране неопходна општа едукација и ангажовање прехрамбене индустрије.

Један од аутора извјештаја, професор Франсиско Капућо, рекао је да прехрамбена индустрија сноси велику одговорност и да треба да предузме акцију.

"Ови тренирају ваше чуло укуса – што више соли једете, мање је осјећате, а више је желите, да бисте достигли толику засољеност. То је прилично нечастан круг, а такви кругови стварају профит. Важно је да профит буде избалансиран са здрављем становништва", рекао је професор Капућо.



0 КОМЕНТАРА

  1. Постоје со-сензитивне и со-резистентне особе. Код првих смањен унос соли има ефекта на снижење артеријског крвног притиска, али код других има контраефекат, јер доводи до активирања компензаторних механизама преко повећаног лучења једног хормона у бубрезима.

    Ја бих нагласио ШТЕТНИ УТИЦАЈ ПУШЕЊА на здравље. Искрено ме обрадује вијест да је неко „оставио цигарете“. Нема већег зла за људски организам. Нису пуно боља ни жестока алкохолна пића, али не бих сада о томе да се не замјерим СПО чичи и још некима на Фронталу.

  2. D:D:D

    Драж, па гдје си ти? Знам. Гога те истукла па ниси могао да се довучеш до рачунара? Таман сам мислила да обавијестим Џендер центар Владе РС, али… 😀

    „Постоје со-сензитивне и со-резистентне особе. Код првих смањен унос соли има ефекта на снижење артеријског крвног притиска, али код других има контраефекат, јер доводи до активирања компензаторних механизама преко повећаног лучења једног хормона у бубрезима“.

    Можда је глупо питање, али како знамо које су које особе?

  3. anja banja luka, 13.08.2011. 01:01:59

    Ових дана имам превише обавеза, па нисам стигао ни да прочитам ништа на Фронталу.

    Није глупо питање. Један од начина је на основу искуства на основу тзв. неслане дијете. Ако се притисак снизи, онда је особа највјероватније со-сензитина, мада ту постоји и онај плацебо-ефекат.

    Други начин је мјерење бубрежног хормона ренина, што је компликованије и скупље. Наиме, ако се не престане са уносом соли, организам то доживљава као вандредно стање и појачано се лучи ренин у бубрезима. Он доводи до повећаног ослобађања ангиотезина I, који је неактиван, а ензим ангиотензин-конвертаза га претвара у активни ангиотензин II, који доводи до констрикције рефлексног сужења (вазоконстрикције) малих артеријских крвних судова (артериола), што повећањем отпора протицању крви доводи до повишења притиска, директно. Исти тај ангиотензин II доводи до повећаног ослобађања алдостерона из коре надбубрежне жлијезде, а алдостерон задржава натријум и воду у организну и тако доприноси високом притиску.
    Зато данас против високог притиска користимо моћне лијекове, који блокирају ензим ангиотензин-конвертазу, тзв. АЦЕ инхибиторе, какак је нпр. еналаприл. Вјероватно си чула за ЕНАП или ЕНАП Х. То је тај, с тим да је енап Х комбинација с једним лијеком за измокравање.
    Постоје многи начини како регулисати висок крвни притисак, осим лијекова. НПр. снижење тјелесне масе гојазних за само 5 кг има учинак, колико и један лијек из групе бета-блокатора (нпр. пресолол, индерал). Даље, умјерана физичка аеробна активност. Престанак пушења и конзумирања алкохола. Занимљиво је да мале количине алкохола могу благотворно дјеловати (нпр. једна чаша вина дневно), јер доводе до пораста ХДЛ холестерола, који има заштитно дејство од кардио- и цереброваскуларних оболења.

  4. Хвала на одговору!

    Чула сам од доста људи да им ЕНАП не одговара јер изазива црвенило, главобољу и сл. Претпостављам да је најважније да се изабере онај лијек који одговара.

    Неки користе Ривотрил, наводно за снижавање крвног притиска. Ја сам негдје читала да се он користи код епилепсије. Да ли је могуће да га прописују за притисак или ликови користе на „своју руку“?

    Извини што давим, али када смо већ начели тему… важно ми је да знам из неких разлога!

  5. Није што сам ја из Тузле,лично мислим да је шећер много опаснији по здравље. Ја сваки дан на послу попијем по једну до двије кока коле од 0,5 лит и онда кад прочиташ оне информације о енергетској вриједности,шећеру у кока коли лијепо ти буде мука.
    Недај се Ања,купи себи бицикло.

  6. anja banja luka, 13.08.2011. 02:29:33

    Ривотрил јесте лијек који се користи против епилепсије. Нипошто не бих препоручио да га људи узимају за снижење крвног притиска. Начешћи нежељени ефект због кога се престаје с терапијом АЦЕ инхибиторима јесте надражајни кашаљ. Могућа је и главобоља, али она је нежељени ефекат код већине лијекова и не испољава се код великог броја пацијената.

    Млађан Динкић, 13.08.2011. 07:37:37

    У праву си за шећер, ако говоримо о простим шећерима. Добро би било кад бисмо могли да не користимо бијели шећер уопште. Мед такође садржи прости шећер фруктозу, и поред многих корисних својстава, и није баш нешто најздравије.
    Кока-кола Ти је тешки отров, не само зато што су је Амери подвалили свијету, не толико ни због шећера, већ зато што у њу трпају многе канцерогене материје, од боје, преко натријум-бензоата, до ортофосфорне киселине. Није добро да се конзумира свакодневно. Стријељао бих родитеље који је дају двогодишњем дјетету.
    Погледајте само састав маргарина, мајонезе, кечапа, саламе. Данас имате саламе од 400г по 2-3 КМ, а сиромашно становништво узима оно што могу себи приуштити. Шта поједу у тој салами и какве то има посљедице по здравље, сам Бог зна.

  7. Придружујем се жељама и честиткама!
    Три „бијеле смрти“; бијели шећер,бијела со и бијело брашно плус корпоративне подвале и ЧИСТИ отрови као што је свака кола и варијанте „вегета“, кад се избаце из једне куће, али потпуно, изазову упадљив ефекат на здравље и изглед укућана. Још кад би се могао избјећи стрес, ето идиле!;)

Оставите одговор