Шаровић: Закон о електропреносу није за повлачење

Министар спољне трговине и економских односа БиХ Мирко Шаровић рекао је да нема разлога да, након писма генералног директора Генералне дирекције за проширење Европске комисије Стефана Санина, из процедуре буде повучен Нацрт измјена и допуна Закона о Електропреносу БиХ, које је сачинило ово министарство. Санино у писму, појаснио је Шаровић, изражава забринутост у вези са […]

четвртак, октобар 25, 2012 / 20:58

Министар спољне трговине и економских односа БиХ Мирко Шаровић рекао је да нема разлога да, након писма генералног директора Генералне дирекције за проширење Европске комисије Стефана Санина, из процедуре буде повучен Нацрт измјена и допуна Закона о Електропреносу БиХ, које је сачинило ово министарство.

Санино у писму, појаснио је Шаровић, изражава забринутост у вези са предложеним измјенама закона и разочараност јер већина закључака са састанка ентитетских премијера из фебруара није испоштована, посебно када је ријеч о оперативности управљачке структуре у Електропреносу и инвестирању у независни оператор преносног система који је надлежан за стабилност тог система.

Шаровић је рекао новинарима да је Санино, првенствено, тражио да му се о питању измјена и допуна закона дају одређења објашњења, што ће бити учињено наредних дана.

"Прије наставка процедуре усвајања закона, Санино је затражио да у оквиру Министарства буде одржан експертски састанак, који ће укључити и акционаре, стручњаке из Европске комисије и енергетске заједнице. Он ће бити одржан наредне седмице, да би била разјашњена одређена питања и обезбијеђено оно што првенствено интересује Санина, а то је примјена закључака премијера и сигурност улагања у преносни систем БиХ", појаснио је Шаровић.

Према његовим ријечима, Санино је у писму упозорио на то да предложене измјене закона указују на ризик да би због преносног система могло да буде прекида напајања електричном енергијом у БиХ и региону.

"Управо зато он тражи одржавање састанка на којем би била обезбијеђена средства за инвестиције. Не – подјелу свих средстава акционарима у друге сврхе, него да већина средстава буде уложена у даље инвестиције у преносни систем. То је суштина његовог захтјева", напоменуо је Шаровић.

Шаровић је изразио забринутост у вези са стањем преносног система, наводећи да је он у лошем стању, али не у потпуно критичном, те да су у што скорије вријеме неопходне значајне инвестиције.

Према његовим ријечима, Санино у писму није инсистирао да рок за расподјелу акумулиране добити Електропреноса БиХ не треба скраћивати са рока од 10 година од почетка примјене закона, како је сада предвиђено, на нови рок од пет година – како су то пренијели неки медији.

"У измјенама закона не наводи се рок од пет година, већ се само брише садашња одредница од 10 година. Министарство није креатор овог члана закона, то је став Скупштине акционара Електропреноса БиХ из фебруара 2012. године", рекао је Шаровић.

Према информацијама Министарства спољне трговине и економских односа БиХ, на посебном рачуну акумулираних средстава Електропреноса налази се око 255 милиона КМ, од чега би акционари /Република Српска и Федерација БиХ/ у складу са својим удјелом требали да добију – 85 милиона КМ, а за инвестиције у преносни систем било би издвојено око 170 милиона КМ.

"На експерстком састанку наредне седмице, треба разјаснити да ли је то довољно, или за инвестиције у преносни систем треба више средстава", појаснио је Шаровић.

Нацрт закона измјена и допуна Закона о Електропреносу БиХ упућен је недавно у процедуру према Савјету министара БиХ, а подјела средстава из акумулиране добити Електропреноса БиХ могућа је тек након усвајања закона.

Подјела средстава договорена је постојећим законом који је на снази, а према којем се акумулирана добит дијели према акционарском учешћу: Федерацији БиХ – 59 одсто, а Републици Српској – 41 одсто.

"У оквиру те добити, једну трећину добијају акционари, а двије трећине иде у систем за одржавање и планирање инсвестиција", напоменуо је министар спољне трговине и економских односа БиХ.

Из Кабинета предсједавајућег Савјета министара БиХ Вјекослава Беванде Срни су потврдили да су, такође, добили писмо генералног директора Директората ЕУ за проширење, у вези са Електропреносом БиХ, али нису жељели да дају коментар.



Оставите одговор