Санторум: Обама није требао да се извини Авганистанцима
Републикански кандидат за предсједника САД Рик Санторум критиковао је извињење америчког предсједника Барака Обаме због паљења Курана у Авганистану, додајући да Кабул треба да се извини Америци за погибију четворице војника у посљедњем таласу насиља. "Овдје ништа није урађено намјерно погрешно, то је била грешка. Убијање Американаца у униформи то није била грешка, то је […]
Републикански кандидат за предсједника САД Рик Санторум критиковао је извињење америчког предсједника Барака Обаме због паљења Курана у Авганистану, додајући да Кабул треба да се извини Америци за погибију четворице војника у посљедњем таласу насиља.
"Овдје ништа није урађено намјерно погрешно, то је била грешка. Убијање Американаца у униформи то није била грешка, то је било намјерно", рекао је Санторум мрежи Еј-Би-Си.
Више од 30 људи убијено је у сукобима од када је објелодањено да су запаљени примјерци Курана и другог религијског материјала у америчкој авио бази Баграм, сјеверно од Кабула.
Демонстранти бијесни због паљевине Курана бацили су данас бомбе у америчкој бази на сјеверу земље и сукобили се са војском и полицијом. У овим сукобима рањено је седам америчких инструктора, а два Авганистанца су погинула.
"Предсједник Хамид Карзаи и авганистански народ треба да се извине због убиства наших људи у униформи и због претјеривања код ове грешке. Убиство је истински злочин, а не оно што су учинили наши војници", рекао је Санторум.
Извињење предсједнике сугерише да постоји кривица и да су "САД урадиле намјерно нешто лоше", каже Санторум.
Он је додао да умјесто што се извинио Обама је требало да призна да је паљење Курана и бацање у смеће било погрешно и да предузме одговорност за тај инцидент, "али извињење даје кредибилитет да је то на неки начин било више од тога".
Санторум је посљедњи републиканац који је критиковао Обаму због извињења због паљења Курана.
Упркос извињењима предсједника и других америчких званичника због грешке, то није ублажило бијес Авганистана који паљење Курана виде као знак непоштовања странаца према њиховој култури и религији./крај/дд