Шамац: Обновљена Изетбеговићева родна кућа

Замјеник турског премијера Емрулах Ишлер, члан Предсједништва Босне и Херцеговине Бакир Изетбеговић, генерални директор Турске међународне агенције за координацију и сарадњу (ТИКА) Сердар Чам јуче су на свечаности у Шамцу отворили обновљену кућу Алије Изетбеговића, у којој је он провео своје дјетињство. Свечасности су присуствовали и челни људи ТИКА-е на Балкану, као и турски партламентарци. […]

петак, јануар 17, 2014 / 09:19

Замјеник турског премијера Емрулах Ишлер, члан Предсједништва Босне и Херцеговине Бакир Изетбеговић, генерални директор Турске међународне агенције за координацију и сарадњу (ТИКА) Сердар Чам јуче су на свечаности у Шамцу отворили обновљену кућу Алије Изетбеговића, у којој је он провео своје дјетињство.

Свечасности су присуствовали и челни људи ТИКА-е на Балкану, као и турски партламентарци. Након свечаности, бројни високи гости и посјетиоци обишли су родну кућу Алије Изетбеговића.

Замјеник турског премијера Ишлер казао је да је ово његова прва посјета иностранству, те да му је драго да се она дешава управо у Шамцу, у БиХ, додавши да је сретан што се налази у том граду на Сави. Додао је да "морамо градити мале станице културе, мјеста гдје ћемо стати и предахнути, те почети размишљати о ономе што смо учинили, размишљати о будућности јер то је циљ и темељ цивилизације".

"Драги пријатељи, налазимо се на мјесту које је наслијеђе једне личности која није везна само за хисторију БиХ већ и из перспективе цијелог свијета. Овај велики човјек, из ове цивилизације, је прве плодове мудрости добио овдје гдје је рођен као унук Османлијке из Ускуадара (дио Истанбула) и једног официра. Он је овдје научио како се његује суживот, како живјети са сусједима, поштовани најмање, како гледати мрава као да гледате највишу личност поред себе. Ова поимања су основне вриједности на којима се пуно тога касније градило на овим просторима на Балкану", рекао је Ишлер.

Нагласио је како је рахметли Изетбеговић прве лекције живота научио овдје у прелијепом крају на обалама Саве.

"И касније, када је црна политика харала овим дијелом свијета, Алија Изетбеговић је показао да се и рат може водити на моралан начин. Алија Изетбеговић је човјек који ће остати упамћен као човјек периода у којем је све било претјерано. Он је човјек толеранције, мислим да је корисно да се подсјетимо једне његове изреке: ‘На мржњу не одговарајте мржњом, мржња може само повриједити нашу БиХ, мржња нас може само изнутра отровати’. Сви одговори на питања које је тржио су се дешавали у хаотичном амбијенту. И у вриједностима које је стекао и научио управо овдје у овој кући, они су за њега били водиља према свим другим одлукама које су биле у његовом каснијем животу врло значајне", става је замјеник премијера Републике Турске.

Додао је како Алија Изетбеговић никада није заборављао човјека.

"У личности Алије Изетбеговића су неке карактеристике, да се не бјежи од суочавања с истином, реалношћу, гледања у огледало, али и да се не бјежи од тога да се храбро ствари именују правим именом. Оно што смо видјели на путу Алије Изетбеговића јесте прича о једном народу који је, борећи се за свој идентитет културу, за своју карактеристичност, пуно енергије троши и даје, али се уз то не губи на том болном путу. Овдје се сусрећемо са човјеком који је био човјек ере у којој је живио, али његов дух је превазилазио границе ове ере. Нећемо од њега сигурно правити култ лидера и тиме оштетити оно што је његова заоставштина", поручио је.

Један овакав простор и меморијални простор вјероватно је добро мјесто, поручио је он, гдје ће "сваки појединац који буде желио моћи овдје привести вријеме и размишљати о себи, својим одлукама и будућности, не само себе као појединца већ како постићи и развој друштва у којем живи".

Иако никад није живио животом краља, додао је Ишлер, због свог племенитог духа и својих моралних вриједности Алија Изетбеговић је у Турској познат под надимком "Краљ мудрости".

"Ми га сматрамо најљепшим мостом између наших култура држава и народа. Веома сам сретан што сам данас овдје на крунисању једне плодне сарадње двију институција, ТИКА-е и ‘Мерхамета’. Желим се захвалити свима чији је труд резултирао једним овако лијепим пројкетком", закључио је замјеник турског премијера.

Захваљујући се присутнима што су показали оданост према Алији Изетбеговићу и пријатељству између БиХ и Турске, члан Предсједништва БиХ и син Алије Изетбеговића, Бакир Изетбеговић, истакао важност наведеног пројекта. У име БиХ и породице Изетбеговић, захвалио се "братском турском народу, Влади Републике Турске и ТИКА-и што су се ангажирали да обновимо кућу рахметли Алије Изетбеговића".

Он је оцијенио да ТИКА ради важне и велике пројекте у овом дијелу свијета, те помаже обичном човјеку, у пољопривреди и здравству, обнавља текије, медресе, џамије, болнице…

"Импресиван је списак пројеката које је турска влада преко ТИКА-е реализирала у БиХ. Само у посљедње три године преко 150 пројеката", истакао је Изетбеговић, те поменуо обнову мостова у Коњицу и Вишеграду, зграде Грађевинског факултета у Мостару, Меморијалне галерија "Сребреница", џамије у Фазлагића Кули, Карађоз-бегову медресу, једне болнице…

Обнова куће Алије Изетбеговића у Босанском Шамцу, истакао је даље Бакир Изетбеговић, представља изразе поштовања према Алији Изетбеговићу и држави БиХ. Вјерује да ће то бити "мјесто живог сјећања, поштовалаца, сљедбеника Алије Изетбеговића из БиХ и иностранства".

"Алија је био атипичан вођа који је личио на свој народ и није личио на остале лидере балканских држава. Једини у тој гарнитури, није био комуниста, био је жртва комунистичких прогона, демократа у пуном смислу, а није се светио ни непосредним прогонитељима и који су га послали на вишегодишњу робију", рекао је Бакир Изетбегоивћ.

Због његове политичке филозофије, рекао је он, уважавали су га и на Истоку и на Западу.

"Данашњи турски лидери с поносом истичу да у Алији Изетбеговићу виде узора, а у његовој пракси инспирацију за своје дјеловање. А ми у њима видимо узор. Поносни смо што Влада Турске вођена нашим братом Реџепом Тајипом Ердоаном чини за понос свих муслимана у свијету", поручио је Бакир Изетбеговић.

Подсјетио је да су се Изетбеговићи у Шамац доселили прије 150 година из Београда. Причао је и о своме претку који је био на челу Шамца и спашавао животе виђенијих Срба у вријеме Аасстро-Угарске. Изнио је и занимљив детаљ према којој су Алија Изетбеговић и Зоран Ђинђић рођени у истој кући.

"Шта повезује ова два маркантна лидера? Осим куће и овог дворишта, слична је и демократска визија помирења, уважавања БиХ и Србије, Бошњака и Срба… Искрено се надам и вјерујем да је таква политичка филозофија најбоља карта за бољу будућност, без ирационалних анимозитета и сукоба. Јер уистину пуно је више оног што нас спаја него оног што нас раздваја", поруке су Изетбеговића.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Bolje je 1000 dana pregovarati nego 1 dan ratovati“ Alija je u proljece 1992 odbio potpisti Kutiljerov plan koji je bio spas i koji bi sprijecio rat u kojem je poginulo preko 100000 ljudi.. bezbroj ranjeno.. i skoro milion protjerano sa svojih ognjista.. na svim stranama! Zato je on po meni najveci krivac za krvoprolice koje se kasnije desilo!

Оставите одговор