Шамац: Ко хоће да сади врбе нека се јави
Представник сектора за локални економски развој, пољопривреду и село у општини Шамац Светозар Евђић позвао је данас све заинтересоване са овог подручја да се јаве на јавни позив за одабир корисника за подизање засада врбе и учешћа у обуци о корпарској производњи у оквиру пројекта који траје до 14 августа. Предмет јавног позива за пројекат […]
Представник сектора за локални економски развој, пољопривреду и село у општини Шамац Светозар Евђић позвао је данас све заинтересоване са овог подручја да се јаве на јавни позив за одабир корисника за подизање засада врбе и учешћа у обуци о корпарској производњи у оквиру пројекта који траје до 14 августа.
Предмет јавног позива за пројекат "Развојем корпарства до самозапошљавања у општини Шамац" је исказивање интереса за учешће у теоријској и практичној обуци у корпарској производњи и додјела садног материјала – резница индустријске врбе, минералног ђубрива НПК, заштитних средстава и фолије.
"У општини Шамац ће бити одабрано максимално 10 корисника путем јавног позива. Додјела репроматеријала одабраним корисницима ће се извршити на основу правилника који ће за потребе јавног позива урадити Удружење `Дон` из Приједора и представници општине Шамац", каже Евђић.
Он је додао да је Стратегијом развоја општине Шамац развој корпарства предвиђен као један од битних сегмента пољопривредне производње.
"Са Шумарским факултетом из Бањалуке смо урадили квалитетан развојни пројекат у вриједности 20.000 КМ који смо реализовали путем организације `Стоп мине` са Пала. Тим програмом смо почели реализацију и било је обухваћено 11 корисника који су кроз програм добили ђубриво, садни материјал и заштитна средства", каже Евђић.
Он је додао да је тај исти програм мало дорађен и кандидован путем Удружења "Дон" на пројекат ЛОД четири. Вриједност пројекта који се финансира путем УНДП преко Удружења грађана "Дон" износи око 80.000 КМ, од чега двије трећине иде на подручје општине Шамац, а остатак за подручје општине Шамац/Домаљевац.
Евђић подсјећа да је корпарство некада било значајно за ово подручје и да је било вишеод 270 хектара плантажа, а данас свега 10 одсто од тога, али се кроз ове пројекте полако враћају плантаже што је основ за развој корпарства.
"Имали смо и фабрику за производњу плетеног намјештаја, велики број коопераната. Од корпарства је живјело око 200 домаћинстава. Данас је тај број симболичан, али сматрамо да се кроз корпарство може доћи до запослења практично на кућном прагу. То је и тренд у сусједним општинама као што су Орашје, Шамац/Домаљевац и Градачац", каже Евђић