Сад је све могуће до краја: Грчка иде даље

Репрезентација Грчке је поново запањила цијели свијет, пошто је голом Јоргоса Самараса у другом минуту надокнаде стигла до побједе и осмине финала. Обала Слоноваче имала је пролаз у својим рукама, али је Сио неопрезно закачио Самараса, који је после сам претворио пенал у историјски тријумф – 2:1 (1:0). Претходно је свој тим у вођство довео […]

среда, јун 25, 2014 / 08:36

Репрезентација Грчке је поново запањила цијели свијет, пошто је голом Јоргоса Самараса у другом минуту надокнаде стигла до побједе и осмине финала.

Обала Слоноваче имала је пролаз у својим рукама, али је Сио неопрезно закачио Самараса, који је после сам претворио пенал у историјски тријумф – 2:1 (1:0).

Претходно је свој тим у вођство довео Андреас Самарис у последњем минуту првог полувремена, да би Вилфред Бони двадесететак минута прије краја сусрета изједначио, али је Самарас то поништио.

Грци су се први пут у историји пласирали међу 16 најбољих екипа свијета, спријечивши ‘Слонове’ да учине исто.

Иако их многи критикују због начина игре, сматрајући да својим дефанзивним приступом ‘урушавају’ љепоту фудбала, Грци поново могу да кажу да циљ оправдава средсто. Прваци Европе из 2004. године пред последње коло нису постигли нити један гол, уз три примљена, али су захваљујући једином шуту Јоргоса Самараса на турниру – први пут у историји обезбиједили пласман у осмину финала Свјетског првенства.

У уводним минутима играло се отворено на обе стране, да би Грци свјесно препустили контролу ‘Слоновима’ и чекали шансу. Јаја Туре је уз Жервиња био најагилнији у екипи Обале Слоноваче, да би после двадесетак минута игре прокоцкао одличну шансу. Остао је на ногама, прошавши неколико играча, али је умјесто шута са ивице казненог, одлучио да проигра Дрогбу, прејако.

Грци су углавном пријетили после прекида и контри, да би Холебас озбиљно затресао пречку гола Барија, после сјајне акције у три потеза. Ипак, оно што је он пропустио, резервиста Самарис није. Нападач Олимпијакоса замијенио је повријеђеног Конеа већ у 12. минуту, да би у самом финишу донио предност свом тиму.

Тиоте је катастрофално погријешио, а Самарас покупио лопту и проиграо Самариса. Овај мирно прима лопту, чека да Бари падне, и шаље је у мрежу.

Кренули су изабраници Сабрија Ламушија офанзивно од првог минута наставка, али су опет Грци били опаснији. Страшан шут Гекаса Бари одбија у корнер, док ‘ракету’ Карагуниса зауставља пречка. Последња у низу шанси за Грке десила се после продора Салпингидиса, али никога није било у петерцу. ‘Слонови’ су кренули у нови налет, појачани Вилфредом Бонијем, а управо је нападач Свонсија био прецизан у 74. минуту. Жервињо је прошао по лијевом боку, ушао у шеснестерац и савршено одложио лопту до Бонија – који је унутрашњом смјешта у гол.

Чинило се да ће Обала Слоноваче први пут у историји у другу рунду, али је онда судија дуел Сија и Самараса окарактерисао као пенал. Замахнуо је нападач Грчке да шутне, Сио кренуо па стао, а Самарас се нашао на земљи.

Судија је показао на бијелу тачку, Самарас се оглушио на најстарије фудбалско правило, и одвео свој тим у историју. Из свог првог шута на гол за 270 минута на терену.

Грци ће за пролаз међу осам најбољи играти са Костариком.

У другом мечу групе, Колумбија је овјерила прво мјесто у групи, уписавши и трећу побједу, овога пута убједљиву против Јапана – 4:1 (1:1).

Јужноамриканци су успјели да изађу на крај са офанзивним и агресивним Јапанцима, на крају славивши убједљив тријумф. Самураји су боље отворили меч, имали неколико добрих прилика, али се истакао одлични Оспина.

Труд своје репрезентације упропастио је Коно, када је у 17. минуту непотребно срушио Рамоса у шеснестерцу. Одговорност је преузео Куадрадо и без проблема савладао Кавашиму. Јапанци нису пали, наставили су са нападима, да би у последњим тренуцима првог дијела игре Оказаки дивно погодио главом за 1:1.

Колумбијци су у наставак ушли агресивније, а ново вођство доноси им Џексон Мартинес у 55. минуту. Опет се Јапанци нису предали, покушавали су на све начине да изједначе, и одрже наду о евентуалном изласку из групе, али је Оспина био несавладив. Казна стиже у 82. минуту, другим поготком нападача Порта, да би Џејмс Родригес дивним лобом ставио тачку на меч.

И на овом мечу десио се историјски моменат, јер је Фарид Мондрагон, замијенивши Оспину у 85. минуту, постао најстарији играч у историји Мундијала (43 године и три дана).

У осмини финала очекује нас још један дерби Јужне Америке, је ће ривал Колумбији бити селекција Уругваја.