САД: Економска криза покренула миграцију становништва

Рецесија и колапс индустрије некретнина у САД узрокују сеобу многих Американаца у потрази за послом и јефтинијим становањем. Mеђу онима који селе највише је оних који то чине између савезних држава Калифорније и Тексаса. Од дневне собе до кухиње сваки дио породичног живота се пакује и сели. Калифорнија тренутно има једну од највећих стопа незапослености […]

понедељак, август 8, 2011 / 13:58

Рецесија и колапс индустрије некретнина у САД узрокују сеобу многих Американаца у потрази за послом и јефтинијим становањем.

Mеђу онима који селе највише је оних који то чине између савезних држава Калифорније и Тексаса.
Од дневне собе до кухиње сваки дио породичног живота се пакује и сели.

Калифорнија тренутно има једну од највећих стопа незапослености у САД. Мајкл Стол са Универзитета државе Калифорније у Лос Анђелесу проучава миграције унутар Америке.

"Људи су без посла, а незапосленост траје дуже него раније. Многи селе привремено – да би нашли посао".

Најновији подаци бироа за попис становништва од 2007. до 2009. указују да је више од два милиона људи иселило из Калифорније, најмногољудније државе у Америци, послије пада берзе и почетка економске кризе.

Њихова главна дестинација је Тексас, друга најмногољуднија савезна држава.

"Тексас има енергију, има нафту и природни гас и добро је прошао у вријеме рецесије. Тексас извози у Мексико који није тако тешко погођен кризом" – објашањава Рос де Вол, извршни директор економског истраживања у Институту "Милкен".

Готово 12 одсто становника Калифорније који су напустили ту државу одселило је у Тексас. Међутим, више од милион становника Тексаса такође је преселило.

Од свих мјеста у која су се Тексашани селили од 2007 – Калифорнија је на врху – више од десет одсто Тексашана отишло је у Калифорнију.

Стол каже да су тржиште некретнина и грађевинска индустрија у Калифорнији били погођени кризом, али је та држава забиљежила раст у сектору технологије, другим гранама индустрије и трговини.

Међутим, Рос де Вол каже да га брине то што се у Калифорнији не отварају потенцијална радна мјеста због тамошње пословне климе.

"За дозволу за изградњу новог шопинг мола у Тексасу потребно је највише три до четири мјесеца. За исту дозволу у Калифорнији могле би бити потребне три године" – напомиње он.

Де Вол страхује да би фирме са сједиштем у Калифорнији могле да ријеше да прошире пословање у другим државама, попут Тексаса.

"На примјер, компанија `Епл` склопила је прије годину дана уговор са снабдјевачем за Ајпед са око 100 запослених на подручју Остина и најавила даље проширење операција на тој локацији" – истиче он, а преноси "Глас Америке".

Међутим, постоји позитиван тренд и у Калифорнији. У првом кварталу ове године више од половине свих инвестиционих фондова у САД инвестирало је у Калифорнији.

Мајкл Стол закључује да је доминантан тренд да, када Американци селе, иду у јужне и западне дијелове земље.



Оставите одговор