САД: 9 дана до омогућавања задуживања, или пропаст?

Сједињене Америчке Државе имају још девет дана за усвајање продужења лимита за задуживање владе. Наиме, ако демократе и републиканци не успију да се договоре о томе, држава би први пут у својој историји остала без готовине и не би била у стању да плаћа приспјеле обавезе. Како се приближава 17. октобар, пажња политичара и јавности […]

уторак, октобар 8, 2013 / 17:35

Сједињене Америчке Државе имају још девет дана за усвајање продужења лимита за задуживање владе. Наиме, ако демократе и републиканци не успију да се договоре о томе, држава би први пут у својој историји остала без готовине и не би била у стању да плаћа приспјеле обавезе.

Како се приближава 17. октобар, пажња политичара и јавности се са буџетске кризе усмјерава ка новом проблему, продужењу лимита за задуживање владе, пошто ће тог дана амерички јавни дуг достићи 16,7 трилиона долара, и биће достигнута граница до које може да се позајми новац за плаћање рачуна, такозвани плафон дуга.

Међутим, ситуација је далеко од ружичасте, иако се сви уздају у здрав разум и логику политичара у Вашингтону, који не би требало да дозволе да САД банкротирају.

И демократе и републиканци су у овом тренутку, слично ситуацији пред неуспјело усвајање буџета, у својим рововима и не показују знаке да би прихватили било какав компромис с другом страном.

Демократе у америчком Конгресу неће преговарати о продужењу лимита за задуживање владе, чак и ако републиканци сада своје захтјеве усмјере на то питање, умјесто на укидање средстава за закон о здравственој заштити (Обамакер), изјавио је први човјек Демократске партије у Сенату Хари Рид.

Он каже да су конгресмени његове партије већ направили компромис тиме што су прихватили да се из буџета за наредну годину избаци скоро 70 милијарди долара, по захтјеву републиканаца.

"То више нећемо радити, као што то неће чинити ни предсједник", нагласио је Рид.

Републиканци, с друге стране, за кризу и застој у разговорима оптужују демократе и Обаму, стално понављајући ријечи предсједника Америке да не жели с њима да преговара о стварима о којима не може да се преговара.

Економисти упозоравају на то да би, ако не буде било усвојено продужење лимита за задуживање владе дошло до катастрофалних посљедица, не само по америчку, већ и по цјелокупну свјетску економију.

Дошло би до раста каматних стопа код датих зајмова, смањења вриједности акција на берзи, веће незапослености и могуће нове рецесије.

Била би угрожена, ако не и у потпуности онемогућена исплата свих врста социјалне и здравствене помоћи америчким грађанима, плата припадницима војске, средстава за повраћај пореза, као и исплата новца онима који су га уложили у хартије од вриједности у власништву САД.

Конгрес је до сада, од 1960. године, 78 пута давао сагласност на продужење лимита за задуживање, наводи америчко министарство финансија.

"Ако се не изгласа продужење лимита за задуживање то би имало потенцијално катастрофалне резултате", оцјењује министарство и додаје да би могло да дође до "заустављања рада берзи, снажног пада вриједности долара, огромног скока каматних стопа", што би довело до кризе сличне оној из 2008. године, ако не и горе.

Професор економије са Државног универзитета у Аризони Денис Хофман каже да би, за разлику од буџетске кризе у којој је око 800 000 људи на привременим принудним одморима, сада "више милиона људи у приватном сектору остало без посла".

"Америка је увијек плаћала своје дугове и кредите и то се сматрало ‘златним стандардом’, па би у случају да се сада посрне, зајмодавци широм свијета два пута размислили да ли да дају кредите, укључујући и компанијама које тако сваке недеље исплаћују плате", навео је професор.

"Наступило би нешто незамисливо и финансијски колапс и хаос који би настао не би могао да се пореди ни са чим прије тога", закључио је Хофман.

Демократе и републиканци имају још непуних девет дана да избјегну тај сценарио.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор