Руски аналитичар: Путин хоће глобани, Трамп само споразум у Украјини
Ростислав Ишченко, руски политички аналитичар и предсједник Центра за анализу система и прогнозе, сматра да Русија тражи глобални споразум о безбједности, док САД желе само нагодбу око Украјине.

Русија жели да преговара са САД о глобалном рјешењу, чији ће један аспект бити рјешење за Украјину, а Вашингтон жели да постигне споразум о Украјини, остављајући при томе себи слободне руке на глобалном нивоу, објашњава Ишченко.
Америчка администрација жели да се концентрише на амерички континент и политичку чистку лијево-либералних снага које сањају о реваншу на сљедећим изборима за Конгрес.
Дугорочно, амерички предсједник Доналд Трамп жели да ради на сузбијању Ирана, јачању америчких позиција на Блиском истоку и блокирању Кине у приобалним морима са уништавањем њене трговине и задавањем ударца пројекту "Један појас, један пут".
Ишченко оцјењује да, због тога, Вашингтону не само да није потребно глобално рјешење, већ га сматра штетним и смртно опасним за амерички геополитички систем
/Пакс американа/, који покушава да преживи по сваку цијену.
Вашингтон не жели да призна пораз у Украјини нити да пристане на идеју Москве и Пекинга о стварању свијета међусобно повезаних, али аутономних политичких и економских региона предвођених великим силама.
Руска дипломатија жели одржавање репрезентативне међународне конференције на којој ће се расправљати о питањима праведног уређења новог свијета.
САД нису против такве конференције, али желе да се на њој разговара само о рјешавању украјинско-руског сукоба, наводи Ишченко, а преносе аналитички портали.
Русија је пристала на састанак у Ријаду и евентуалне накнадне преговоре пошто Кремљ схвата да је Трамп крајње ограничен у времену и да је принуђен да рјешава многе проблеме одједном.
Повратак на политику конфронтације са Русијом сада не би био добар излаз за Трампа, јер не поништава украјинску катастрофу, а друго – био би доказ "исправности" спољне политике бившег америчког предсједника Џозефа Бајдена, јер би се испоставило да се Трамп враћа ономе што је оштро критиковао током предизборне кампање.
Москва, због тога, има право да вјерује да ће Трамп у временској стисци бити принуђен на значајне уступке током саудијског дипломатског дуела и његовог наставка.
Али, Американци су мајстори цјенкања око малих, наизглед безначајних уступака у стилу: "Морамо да донесемо бар нешто кући, иначе нас зли Конгрес неће подржати и цијела наша нагодба ће пропасти".
Међутим, ако се ти мали уступци нагомилају, једног дана се претварају у огроман уступак који је некако настао сам од себе, напомиње Ишченко.
"Дипломатска борба тек почиње и не мислим да ће у наредних неколико мјесеци, па чак и година, бити могуће закључити прави свеобухватни споразум са Западом који је прихватљив и изводљив за обје стране", указује он.